Rusko si predĺžilo prenájom základne Humajmím o ďalšie polstoročie

02.08.2017

Dňa 26. júla podpísal prezident Vladimír Putin so Sýriou dohodu, ktorá poskytne ruskej armáde prístup na túto leteckú základňu v Stredozemnom mori na ďalších 49 rokov. 

Satelitné zábery z 15. júla 2017
Satelitné zábery z 15. júla 2017

Rusko si tak bude prenajímať leteckú základňu Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja až do roku 2066. Podobná dohoda bola uzatvorená pred pár mesiacmi aj v súvislosti s ruskou námornou základňou v sýrskom prístave Tartús.

Navyše najnovšie satelitné snímky ukazujú, že na ruskej základni došlo k veľkým zmenám v štruktúre leteckých síl. Na fotografiách základne Humajmím sa nachádza minimálne 19 najmodernejších ruských stíhačiek. Ide o tri modernizované Su-27SM3, štyri viacúčelové lietadlá Su-30SM, šesť stíhacích bombardérov Su-34 a šesť najnovších ruských stíhačiek na vybojovanie vzdušnej nadvlády Su-35S. Okrem nich je na základni dislokovaných stále niekoľko starších bojových lietadiel, zastúpených jedenástimi Su-24 a tromi Su-25. Oba typy predstavujú zastaranejšie lietadlá, ako sú deriváty Flankera (Su-30, Su-35, Su-34). Tieto stroje však doteraz uskutočnili väčšinu náletov na pozície Islamského štátu a na bojovníkov iných frakcií, ktoré sú v opozícii voči režimu Bašára al-Assada.

Satelitné zábery z 15. júla 2017
Satelitné zábery z 15. júla 2017

Zmena v štruktúre lietadlového parku v prospech najmodernejších stíhačiek je zrejme výsledkom viacerých faktorov. 

Jedným z nich je nepochybne incident z júna, pri ktorom pilot amerického Super Hornetu zostrelil sýrske bojové lietadlo Su-22. Takýto zostrel je oveľa jednoduchší v prípade zastaraných lietadiel, ktoré nemajú moderné vybavenie a nie sú spôsobilé pre vzdušné súboje. Avšak stíhacie bombardéry Su-34, ako aj viacúčelové stíhačky Su-30SM a Su-35S dokážu efektívne ničiť pozemné ciele a zároveň samé seba chrániť pred nepriateľskými vzdušnými hrozbami.

V priebehu posledných dvoch rokov Rusko na základni Humajmím neustále navyšovalo flotilu svojich lietadiel a upevňovalo si tak svoju pozíciu v Sýrii. Či už ide o modernizované Su-27SM3 alebo nové Su-30SM a Su-35S, všetky stroje predstavujú otestované a vysoko výkonné bojové platformy. Tie dokážu významne prispieť k ochrane vzdušného priestoru Sýrie, ale aj k presadzovaniu ruských záujmov v oblasti Blízkeho východu.

Navyše okrem stíhačiek zaznamenali snímky z družice ešte prítomnosť lietadla včasnej výstrahy a riadenia A-50, lietadla rádiotechnického prieskumu Il-20 Coot a dvojice dopravných lietadiel An-24.

Satelitné zábery z 15. júla 2017
Satelitné zábery z 15. júla 2017

Potvrdili sa tak predpovede viacerých analytikov o tom, že Kremeľ uzavrel pred dvomi rokmi s Assadom dohodu. Na základe nej pravdepodobne Rusko vypracovalo plán na záchranu režimu Bašára al-Assada, výmenou za dlhodobú prítomnosť ruskej armády na území Sýrie.

Zdroj:

1. Russia Extends Syrian Airbase Lease by 49 Years

2. Russia's Air Base In Syria Is Now Filled With Advanced Multi-Role Fighters