Rusko stratilo v Sýrii ďalší vrtuľník

08.05.2018

V noci 7. mája havaroval v Sýrii ruský útočný vrtuľník Ka-52 "Alligator". Obaja piloti pri nehode zahynuli. Záchrannej skupine sa už podarilo dopraviť telá oboch členov posádky na základňu.

Podľa oficiálnej verzie mohlo dôjsť k zrúteniu stroja v dôsledku technickej poruchy, podľa neoficiálnej bol vrtuľník počas pravidelného letu zostrelený radikálnymi islamistami pomocou prenosného protilietadlového kompletu.

Vrtuľníky Ka-52 sú od marca 2016 dislokované na základni Humajmím a zúčastňujú sa bojových misií. Spolu s útočnými helikoptérami Mi-28N "Nočný lovec" sa v Sýrii sa zapojili do viacerých významných bojov, asistovali napr. pri dobití sýrskeho mesta Dajr az-Zaur obliehaného islamskými militantmi.

Na rozdiel od vrtuľníka Mi-28N, ktorý je kritizovaný v dôsledku veľmi nekvalitnej avioniky, Ka-52 je považovaný za mimoriadne spoľahlivý stroj a ruské letectvo ho plánuje obstarať vo veľkých počtoch. Začiatkom tohto roka disponovali ruské vzdušno-kozmické sily 91 kusmi a v nasledujúcom období by mal výrobca dodať ďalších 65 strojov. Ako uviedol námestník ministra obrany Jurij Borisov v období rokov 2018 až 2027 sú na nákup týchto vrtuľníkov vyčlenené dodatočné zdroje a ministerstvo objedná ďalších 114 kusov. Celkovo by tak Rusko malo v roku 2027 disponovať viac 260 vrtuľníkmi tohto typu, čo spraví z "Aligátora" hlavný útočný vrtuľník ruských ozbrojených síl.

O kvalitách tohto stroja svedčí aj záujem zo zahraničia. Egypt si ešte v roku 2015 objednal 46 kusov Ka-52, ktorých dodávky už prebiehajú. Podľa niektorých správ sa tieto vrtuľníky už zúčastňujú operácií proti militantom Islamského štátu pôsobiacich na Sinajskom polostrove.

Hoci ruské letectvo je vo všeobecnosti s kvalitou Ka-52 spokojné, ostré nasadenie týchto vrtuľníkov v Sýrii odhalilo niektoré ich nedostatky a slabiny. Preto by mali v blízkej budúcnosti prejsť modernizáciou, vrámci ktorej získajú lepší elektro-optický zameriavací systém a nové rakety s dlhším doletom.

Na záver dodajme, že včerajšia havária Ka-52 predstavuje prvú stratu tohto typu v Sýrii. Celkovo je to však už siedmy vrtuľník, o ktorý Rusko v tejto občianskej vojne prišlo. V roku 2015 bol pri záchrannej akcii zničený sýrskymi militantmi prvý ruský vrtuľník - Mi-8AMTš. K druhému incidentu došlo v apríli 2016, keď sa v blízkosti mesta Homs zrútil Mi-28N (príčinu havárie pripisuje Rusko nepriateľskej paľbe). V júli tohto istého roku havaroval blízko Palmýry Mi-35M a o necelý mesiac neskôr bol pri Idlibe zostrelený ďalší dopravný Mi-8AMTš. V novembri 2016 musel pri Palmýre núdzovo pristáť Mi-35, ktorého následne zasiahla a zničila nepriateľská paľba. V decembri 2017 havaroval vrtuľník Mi-24 a smutnú štatistiku uzatvára včerajšie zrútenie Ka-52.

Okrem vrtuľníkov však prišlo Rusko v Sýrii aj o viacero vojenských lietadiel, pričom tieto straty nie sú zanedbateľné. Podľa oficiálnych údajov od roku 2015 stratilo ruské letectvo päť lietadiel: dva frontové bombardéry Su-24M, jedno Su-25SM, jedno dopravné An-26 s 33 pasažiermi na palube a pred pár dňami aj jednu stíhačku Su-30SM. Ruské námorníctvo prišlo v sýrskom konflikte o ďalšie dve stíhacie lietadlá: MiG-29KUB a Su-33.

Podľa neoficiálnych informácií sú však tieto straty oveľa vyššie. V decembri 2017 priniesol ruský denník Kommersant informáciu, že na leteckú základňu Humajmím bol vedený mínometný útok, pri ktorom bolo poškodených niekoľko lietadiel. Ruský vojenský korešpondent Roman Saponkov upresnil, že mínometná streľba poškodila šesť Su-24, jedno Su-35S, jedno An-72, jedno An-30 a jeden vrtuľník Mi-8. Ruské ministerstvo obrany priznalo, že k útoku skutočne došlo, poprelo však akékoľvek poškodenie lietadiel. Na internete sa ale objavili fotografie, ktoré potvrdili, že k poškodeniu niekoľkých lietadiel skutočne došlo.

Hoci je ruská vojenská kampaň v Sýrii považovaná vo všeobecnosti za úspešnú, je nepopierateľné, že daň za tento úspech platí Rusko v podobe strát narastajúceho množstva vojenskej techniky a ľudských životov.

Zdroj: В Сирии потерян российский боевой вертолет Ка-52