Rusko testuje malý útočný dron Karnivora

04.02.2019

Pri novom ruskom bezpilotnom lietadle bola prvýkrát odskúšaná jeho výzbroj, informovala minulý týždeň agentúra TASS. Táto správa sa objavila asi šesť týždňov potom, ako TASS informovala o začatí letových skúšok dronu Karnivora. 

Typ testovanej výzbroje nebol uvedený, ale v útočnej konfigurácii je dron schopný ničiť pozemné ciele malými protitankovými bombami alebo granátmi. Karnivora je dokonca vybavený sieťkometom na zachytávanie nepriateľských dronov. Pomocou vystrelenej siete dokáže "uloviť" malý komerčný dron, ktorý následne dopraví pomocou padáku na zem.

Toto bezpilotné lietadlo, vyvinuté firmou Mikran, dokáže vzlietnuť aj z neupravených plôch. Vo vzduchu vydrží 10-15 hodín. Letová vytrvalosť je však obmedzená hmotnosťou vybavenia, ktoré nesie. Pri užitočnom zaťažení 10 kg vydrží vo vzduchu do 6 hodín, náklade 20 kg však jeho vytrvalosť klesá len na 1 hodinu.

Dron s rozpätím krídel 5 metrov má maximálnu vzletovú hmotnosť 40 kg. Dokáže operovať aj v podmienkach elektronického rušenia a pri úplnej strate navigačného signálu funguje autonómne. Môže dosiahnuť rýchlosť až 150 km/h, jeho cestovná rýchlosť je 100-120 km/h.

Akčný rádius dronu je 150 km, čo je vzdialenosť obmedzená dosahom spojenia s operátorom. Preprava, vypustenie a ovládanie tohto bezpilotného lietadla sa uskutočňuje pomocou vozidla na podvozku KamAZ.

Typ: В РФ впервые применили оружие с ударного БЛА "Карнивора"