Maďarsko bude mať opäť bojové vrtuľníky

16.12.2017

V rámci dohody, podpísanej 31. októbra, vykoná Rusko generálnu opravu 12 vrtuľníkov maďarských vzdušných síl Mi-24D.

V polovici novembra vzlietlo lietadlo An-124 z leteckej základne Kecskemét, pričom na palube malo niekoľko vrtuľníkov Hind D. Stroje boli dopravené do Petrohradu, kde podstúpia generálnu opravu.

Maďarské vzdušné sily disponujú asi dvomi desiatkami bojových vrtuľníkov Mi-24, avšak žiaden z nich nie je už niekoľko rokov schopný letu. Tento neblahý stav je spôsobený tým, že maďarská vláda nevyčlenila na servis vrtuľníkov finančné prostriedky.

Maďarské Mi-24D sú vyzbrojené protitankovými riadenými strelami 9M114 "Šturm" a neriadenými raketami vzduch-zem S-8. Predĺženie životnosti oboch zbraňových systémov si bude vyžadovať isté servisné úkony.

Niektoré médiá uvádzajú, že Rusko dalo Maďarsku ponuku, vybaviť helikoptéry modernými raketami 9M120 "Ataka". K vylepšeniu výzbroje maďarských vrtuľníkov však nebude môcť dôjsť. Sankcie, ktoré boli na Rusko uvalené po anexii Krymu, umožňujú iba generálne opravy techniky ruskej alebo sovietskej výroby. Zakazujú akúkoľvek modernizáciu, ktorú by zrealizovala Ruská federácia.

Októbrová dohoda s Ruskom nie je jediná tohto typu. Ešte v roku 2016 podpísalo Maďarsko s ruskou firmou Vertoľoty Rosii zmluvu na servis piatich viacúčelových vrtuľníkov Mi-17. Prvé štyri z nich už boli opravené a v máji tohto roku dopravené na základňu Kecskemét.

Podpísaním takýchto dohôd demonštruje maďarská vláda nadštandardné vzťahy s Ruskou federáciou, čo však nemusí byť pozitívne prijaté v Bruseli alebo vo Washingtone. Tzv. "Maďarská cesta" udržiavania a posilňovania vzťahov s Moskvou nenachádza podporu ani v časti domáceho politického spektra. Viacerí maďarskí politici vyjadrili názor, že údržba a generálne opravy vrtuľníkov Mi-17 a Mi-24 sa môžu uskutočniť v Poľsku alebo v Českej republike.

Budapešť sa však rozhodla opraviť Mi-24D v Rusku, a to aj napriek skutočnosti, že väčšina krajín vo východnej Európe sa v posledných rokoch zbavila zbraní sovietskej alebo ruskej výroby. Namiesto nich nakupujú, či už použitú, alebo novú výzbroj západnej výroby.

Zdroj: Россия восстановит вертолеты Ми-24Д ВВС Венгрии