Rusko už má stovku stíhačiek Su-30SM

18.12.2017

Dňa 9. decembra preleteli tri nové lietadlá Su-30SM z Irkutského závodu na leteckú základňu Chalino v Kurskej oblasti. Dodanie týchto troch stíhačiek umožnilo posilniť letecký pluk západného vojenského okruhu a zároveň zvýšiť počet bojaschopných Su-30SM Ruska na 100 kusov.

Nové stroje preleteli s dvomi medzipristátiami 5 000 km a 11. decembra dorazili na svoju domovskú základňu. Tým sa podarilo vytvoriť vrámci 14. gardového stíhacieho leteckého pluku v Chalino prvú kompletnú letku dvanástich Su-30SM.

Prezbrojenie tohto pluku začalo v júni 2017, pričom nové Su-30SM nahradili staršie stroje MiG-29SMT. Išlo o MiGy, ktoré boli v minulosti dodané Alžírsku. Táto krajina ich však vrátila Rusku s odôvodnením, že sú kvalitatívne nedostačujúce. Ruské letectvo ich následne zaradilo do svojho lietadlového parku.

Rusko začalo s prezbrojením na Su-30SM v roku 2012, kedy objednalo prvých 60 stíhačiek. V nasledujúcich rokoch podpísalo Ministerstvo obrany Ruskej federácie zmluvy na nákup ďalších strojov.

Na základe existujúcich objednávok by malo Rusko do roku 2018 získať celkovo 116 lietadiel Su-30SM. 88 z nich je určených pre vzdušné sily, zatiaľ čo 28 bude zaradených do námorného letectva. Ku dnešnému dňu bolo ruským vzdušným silám dodaných 80 lietadiel, zatiaľ čo námorné letectvo disponuje 20 strojmi.

Zavádzanie Su-30SM spustilo modernizáciu ruských vzdušných síl, ktorej zmyslom bolo nahradenie zastaraných lietadiel MiG-29 a Su-27. Vrámci námorného letectva nahrádzajú Su-30SM frontové bombardéry Su-24 a Su-24M.

Na leteckej základni Chalino by budúci rok malo pribudnúť ďalších 12 nových stíhačiek. Chalino tak bude disponovať dvomi kompletnými letkami Su-30SM, podobne ako ďalšia letecká základňa na západe Ruska - Millerovo. Spolu s dvomi letkami najmodernejších Su-35S, ktoré sa tvoria na základni Petrozavodsk (pri hranici s Fínskom), bude vzdušný priestor na západe Ruskej federácie chrániť 6 letiek moderných strojov štvrtej generácie.

Stíhačky Su-30SM sú dislokované aj na východe Ruska pri hranici s Čínou. Na základni Domna sa nachádza 24 strojov a ďalšie štyri Su-30SM sú súčasťou 23. stíhacieho pluku na základni Dziomgi. Niekoľko lietadiel je v súčasnosti ešte v štátnom letovom skúšobnom centre v Achtubinsku a v štátnom centre bojovej prípravy v Lipecku.

Ruské námorné letectvo vytvorilo jednu letku (12 stíhačiek) na základni Saky na Kryme. Dva stroje sa nachádzajú na základni Severomorsk-3 (poloostrov Kola) a šesť Su-30SM je dislokovaných na základni Čerňachovsk v Kaliningradskej oblasti.

Su-30SM prestavujú dvojmiestne stíhacie lietadlá 4. generácie, určené na ničenie vzdušných i pozemných cieľov. Sú vybavené rádiolokátorom N011M Bars-R, ktorý dokáže sledovať 15 cieľov súčasne a na 4 z nich navádzať rakety. Radar umožňuje použitie moderných protilietadlových rakiet RVV-SD s dosahom 110 km. Vo vzdušnom súboji na krátku vzdialenosť môže Su-30SM použiť tepelne navádzané strely RVV-MD, ktoré sú najnovšou verziou rakiet R-73.

Lietadlo môže mať podvesené protirádiolokačné strely Ch-31PD s dosahom 250 km alebo protilodné strely Ch-31AD s dosahom 160 km. Proti hladinovým cieľom sú určené aj strely s plochou dráhou letu Ch-59MK, ktoré sú schopné zasiahnuť loď o veľkosti krížnika alebo torpédoborca až na vzdialenosť 285 km. Súčasťou výzbroje Su-30SM sú aj opticky navádzané bomby s hmotnosťou 500 kg a 1 500 kg (KAB-500Kr, KAB-1500Kr).

O vlastnú ochranu lietadla sa stará systém elektronického boja Chibiny-U, ktorý je upevnený na koncoch krídel ruských stíhačiek.

Prvá várka ruských Su-30SM bola z časti vybavená francúzskou avionikou. Tá pozostávala z head-up displeju CTH3022 a navigačného systému Sigma 95. Avšak po anexii Krymu v roku 2014 uvalili západné krajiny na Ruskú federáciu sankcie, ktoré sa vzťahovali aj na dodávky takéhoto vojenského vybavenia.

Preto začalo Rusko od roku 2015 inštalovať do Su-30SM displeje vlastnej výroby IKŠ-1M, ktoré sa nachádzajú aj v kokpitoch stíhačiek Su-35S. Namiesto systému Sigma 95 sa začal používať navigačný systém ruskej proveniencie BINS-SP2.

Hoci Rusko čelí v súčasnosti hospodárskym problémom v dôsledku sankcií a poklesu ceny ropy, modernizácia letectva naďalej pokračuje v stanovenom tempe. Su-30SM sa stalo po Su-34 druhým typom moderných bojových lietadiel, ktorých bolo ruským ozbrojeným silám dodaných v počte minimálne 100 kusov. Je veľmi pravdepodobné, že tento pomyselný míľnik dosiahnu do roku 2020 aj stíhačky Su-35S.

Zdroj: Вооруженные Силы России получили сотый истребитель Су-30СМ