Rusko vytvára letku Su-34 pri hraniciach s Kazachstanom

24.10.2018

Dňa 18. októbra bola zverejnená informácia, že centrálna vojenská oblasť dostala dva nové stíhacie bombardéry Su-34.

Lietadlá boli presunuté do Centra pre výcvik leteckého personálu v Lipecku, kde budú piloti rekvalifikovaní na nový typ techniky. Tieto bombardéry budú neskôr dislokované na leteckej základni Šagol v Čeljabinsku. Tu sa pripoja k desiatke Su-34, ktoré začali nahrádzať zastarané Su-24M od novembra 2017. Vojenské letisko Šagol, ktoré sa nachádza asi 150 km hranice s Kazachstanom, tak bude vybavené kompletnou letkou Su-34 pozostávajúcou z 12 lietadiel.

Ruské letectvo tak postupne modernizuje svoj lietadlový park a vybavuje svoje pluky pozdĺž hranice novými stíhacími bombardérmi Su-34. V minulosti už vytvorilo dve kompletné letky Su-34 na základni Churba, ktorá sa nachádza na hranici s Čínou. Päť nových letiek Su-34 je dislokovaných aj na základniach v blízkosti Ukrajiny - dve vo Voroneži a tri v Morozovsku.

Dodnes bolo ruskému letectvu dodaných 114 sériovo vyrobených bombardérov Su-34 a po vyplnení poslednej objednávky by tento počet mal dosiahnuť 129 kusov. Tento rok sa počíta ešte s dodávkou štyroch lietadiel tohto typu, pričom sa predpokladá, že ich získa opäť základňa Šagol. V budúcom roku by tak malo toto vojenské letisko disponovať už dvomi kompletnými letkami Su-34.

Su-34 je primárne určená na ničenie pozemných cieľov za akýchkoľvek poveternostných podmienok, ale v obmedzenej miere dokáže pôsobiť aj proti vzdušným cieľom. Lietadlo používa riadené zbrane triedy vzduch-zem a vzduch-vzduch. Maximálna rýchlosť tohto stroja je 1 900 km/h a dokáže preletieť vzdialenosť 4 000 km. Na 12 závesných bodoch môže Su-34 niesť 8 000 kg výzbroje typu vzduch-vzduch a vzduch-zem.

Lietadlá boli nasadené v boji proti Islamskému štátu v Sýrii, kde na ničenie pozemných cieľov používali hlavne riadené bomby KAB-500 a strely Ch-29L s laserovým navádzaním. Nedávno Rusko zverejnilo aj zábery z cvičenia, pri ktorom Su-34 vystrelili osem protilodných rakiet Ch-35U na cvičné ciele. Každá z riadených striel mala inú trajektóriu letu a všetky zasiahli požadovaný cieľ. Zábery zo zásahu hladinového plavidla sa nachádzajú v nižšie uvedenom videu.