Ruský "Lovec" prichádza na scénu

24.01.2019

Na sociálnych médiách sa objavila fotka nového ruského bojového dronu Ochotnik, čo v preklade znamená "lovec".

Záber, ktorý sa začal šíriť internetom, nie je príliš kvalitný a bol vyhotovený z väčšej vzdialenosti. Je celkom možné, že fotka zámerne "unikla" na verejnosť, pretože ruské ministerstvo obrany už od leta minulého roku pravidelne informuje o blížiacich sa letových skúškach nového stealth dronu. 

Projekt vývoja nového lietadla je oficiálne nazvaný URBK, čo je akronym pre "bojovo-prieskumný bezpilotný systém". Ochotnik vyzerá dosť pôsobivo a zdá sa, že pôjde o pomerne veľký stroj so spevneným podvozkom. Má konštrukciu lietajúceho krídla, ktorá sa podobá na niečo medzi známymi americkými technologickými demonštrátormi Northrop Grumman X-47B  a Boeing X-45C Phantom Ray. 

V novembri 2018 agentúra TASS informovala, že prototyp Okhotnik dokončil prvé pozemné testy. Tie sa mali konať v objekte ruskej leteckej továrne v Novosibirsku, ktorá patrí spoločnosti Suchoj. Dron údajne dosiahol na vzletovej dráhe rýchlosť viac ako 193 km/h, avšak nevzlietol. Anonymný zdroj uviedol, že lietadlo na dráhe zrýchlilo, následne spomalilo a nakoniec zastalo v "úplne automatizovanom režime".

Naposledy sa k tomuto projektu vyjadroval zástupca ruského ministra obrany Alexej Krivoručko, keď v decembri na televíznej stanici TV Zvezda uviedol: "v budúcom roku sa začne testovanie Ochotnika. Práce na tomto projekte sú prioritou a pokračujú slušným tempom. Očakávame, že prvý let tohto dronu sa uskutoční na jar. Je to pre nás veľmi dôležitá úloha."

Okrem vyššie uvedeného záberu samotného dronu sa v posledných dňoch na internete objavila aj fotografia Su-57 (prototyp T-50-3) s novou kamuflážou. Nový náter sa od predchádzajúcich odlišuje dvomi charkteristickými prvkami. Na zvislej chvostovej ploche stíhačky je silueta Su-57, pozdĺž ktorej letí dron konštrukcie lietajúceho krídla. Na pozadí oboch sa nachádza symbol blesku, ktorý sa bežne používa na zobrazovanie elektronickej konektivity a zdieľania údajov. 

Druhou odlišnosťou je náter na spodnej časti trupu Su-57, ktorý tiež nápadne pripomína siluetu nového dronu. 

V minulosti pracovala spoločnosť MiG na vývoji bojového bezposádkového lietadla, ktoré nieslo označenie Skat. Tento dron pripomínal lietadlo Ochotnik, jeho vzletová hmotnosť však bola len asi polovičná. Projekt bol po pár rokoch zrušený, ale v roku 2011 sa objavila informácia, že Mig bude pracovať na vývoji bojového bezpilotného prostriedku  spoločne s firmou Suchoj, pričom využijú skúsenosti z programu Skat. Bez ohľadu na to, či ide o rozpracovanie projektu Skat alebo úplne novú konštrukciu, novo zverejnené fotografie sú dôkazom toho, že Rusko zostáva odhodlané vyvinúť vlastný stealth dron.

Podrobné technické charakteristiky lietadla nie sú známe a zverejnených bolo len pár základných údajov. Vzletová hmotnosť stroja by mala byť 20 ton, čo by z neho robilo najťažší bojový dron na svete. Podľa nepotvrdených informácií má mať Ochotnik jeden prúdový motor a mal by byť schopný vyvinúť rýchlosť približne 1000 km/h. Dolet dronu by mal byť 3500 km a maximálny výškový dostup 10500 m.

Aktualizácia: v priebehu dnešného bolo uverejnených niekoľko fotografií dronu Ochotnik v lepšom rozlíšení.

Letecký odborník, vojenský pilot Vladimír Popov pre reportérov Nation News uviedol, že "S-70 Ochotnik bude bojové lietadlo, navrhnuté ako prechodná verzia z piatej na šiestu generáciu. To je aj dôvod, prečo je vybavené motorom s prídavným spaľovaním AL-41F. Lietadlo bude schopné pôsobiť proti vzdušným cieľom, vyhnúť sa systémom protivzdušnej obrany alebo uskutočniť nálet na pozemné a námorné ciele."