Ruský pilot zostrelil vlastnú stíhačku

24.04.2019

Článok Alexandra Berezina, uverejnený včera na webe baza.io, objasňuje okolnosti incidentu z pred dvoch rokov, pri ktorom došlo v lokalite Telemba (Burjatská republika) k havárii stíhačky MiG-31. Podľa týchto informácií bolo lietadlo omylom zostrelené raketou R-33, vypálenou z druhého MiGu-31 a ruské ministerstvo obrany sa to snaží utajiť.

Dňa 26. apríla 2017 médiá informovali, že počas cvičného letu v Burjatsku došlo k havárii stíhacieho lietadla MiG-31BM. Obaja piloti sa stihli katapultovať a boli okamžite evakuovaní.

Správa však pritiahla pozornosť, pretože pri opise tejto nehody nebola ani zmienka o jej príčinách. Po havárii akéhokoľvek lietadla (najmä vojenského) v dôsledku chyby pilota zvykne byť táto informácia okamžite zverejnená. Ak k nehode dôjde kvôli zlyhaniu techniky, všetky lietadlá tohto typu sú uzemnené až do zistenia presných príčin. Tentokrát sa však neudialo ani jedno, ani druhé. Zástupcovia ministerstva obrany sa snažili čo najviac zatajovať informácie o tom, čo sa stalo na nebi nad Burjatskom.

Článok na baza.io čerpá zo správy, ktorú pripravil Aviaprom a kde je tento incident analyzovaný:

"... nehoda lietadiel MiG-31 bola spôsobená opomenutím určitých činností osobami, zodpovednými za organizáciu letecko-taktického cvičenia (pri cvičení bol použitý spôsob vyhľadávania a ničenia cieľa s dvoma lietadlami MiG-31, pričom sa nezabránilo tomu, aby sa dostali do zóny, kde boli vystrelené riadené rakety R-33)."

R-33 je raketa vzduch-vzduch, ktorá je vo výzbroji lietadiel MiG-31. To znamená, že príčinou "nehody" bolo to, že pilot jedného stíhacieho lietadla zostrelil toho druhého. Dodajme, že R-33 je strela s poloaktívnym radarovým navádzaním a po jej vystrelení je potrebné, aby bol cieľ ožarovaný radarom.

Zo správy vyplýva, že vinu za nehodu pripisuje armáda aj veliteľovi MiGu-31, ktorý zanedbal bezpečnostné opatrenia a neoprávnene vystrelil rakety R-33. Ako k tomu mohlo dôjsť, popisujú ďalšie riadky tejto analýzy, z ktorých jasne vyplýva, že systém riadenia zbraní S-800, známy tiež ako Zaslon, nefungoval správne. Kvôli abnormálnemu správaniu tohto systému bol jeden z MiGov-31 označený ako nepriateľský cieľ a posádka druhého lietadla v domnení, že ide o bezpilotný letecký cieľ, pokračovala v plnení bojovej úlohy.

V dokumente je uvedené, že to nebolo prvýkrát, čo systém Zaslon nefungoval správne. Nie je tam však špecifikované, aké problémy s ním boli v minulosti. Taktiež nie je jasné, prečo pracovníci letectva neinformovali o existencii týchto problémov, čím sa mohlo teoreticky zabrániť spomínanému incidentu.

Zaslon-AM je pomerne nový systém, ktorým sú modernizované lietadlá MiG-31 posledných 11 rokov. Systém pozostáva z nového palubného radaru RP-31AM a moderného počítača "Baget-55", ktorý nahradil zastaraný sovietsky počítač "Argon-15A". Zvyšné komponenty tohto systému, ako napríklad infračervený prieskumný a zameriavací podsystém 8TK, však zostávajú z veľkej časti pôvodné. Piloti sa údajne v minulosti opakovane sťažovali na nekompatibilitu týchto komponentov a uviedli, že niektoré zo vzniknutých problémov je možné prekonať iba manuálnym zásahom.

V prípade, že príčinou incidentu v Burjatsku bol skutočne chybný systém Zaslon-AM, niet divu, že to ruské ministerstvo obrany nezverejnilo. V posledných rokoch došlo v ruských vzdušných silách k viacerým haváriám, čo vyvoláva otázky o pripravenosti ruských bojových lietadiel a ich letcov. Zostrel vlastného lietadla počas výcviku, nech už k nemu došlo z akéhokoľvek dôvodu, tak vôbec nepridá ruskému letectvu na kredibilite. O to viac, že MiGy-31 predstavujú hlavnú oporu ruskej protivzdušnej obrany.

MiG-31BM je považované za jedno z najrýchlejších stíhacích lietadiel na svete. Vyzbrojené raketami R-33 predstavuje kľúčový prvok ruského letectva, ktorého úlohou je ničenie strategických bombardérov typu B-1 Lancer a B-2 Spirit alebo nízko letiacich striel s plochou dráhou letu.

Zdroj: МиГ-31 в 2017 году был по ошибке сбит ракетой Р-33 с другого истребителя