Ruský "Predator" ide do výroby

02.09.2019

Rusko spúšťa sériovú výrobu prieskumného bezpilotného lietadla Orion. Uviedol to 30. augusta pre tlačovú agentúru RIA Novosti Sergej Bogatikov, generálny riaditeľ spoločnosti Kronštadt.

"Ide skôr o počiatočnú výrobnú várku, no je to už prvá zmluva na sériovú výrobu. Začíname teraz pracovať na spustení sériovej výroby, ktorá bude schopná vyprodukovať až sedem takýchto systémov ročne - to je asi 30 bezpilotných lietadiel," uviedol Bogatikov.

Systém Orion pozostáva z 3 - 6 bezposádkových lietadiel, systému automatického vzletu a pristátia, pozemnej riadiacej stanice a letiskového technického vybavenia. Dodávka prvého systému armáde je naplánovaná na rok 2019.

Orion je určený na vojenský prieskum, hliadkovanie, vzdušné vyhodnotenie výsledkov útoku, ale aj topografický prieskum. V júli 2017 však boli zverejnené fotografie prototypu s dvomi kusmi navádzanej munície neznámeho typu (pravdepodobne bomby s hmotnosťou 25 a 50 kg). Okrem toho pracuje spoločnosť Kronštadt na novej verzii Orionu, ktorá bude monitorovať požiare a v počiatočnej fáze zabezpečovať aj ich hasenie.

Trup Orionu je celý vyhotovený z kompozitných materiálov na báze uhlíka. Rozmermi sa lietadlo najviac približuje americkému dronu MQ-1 Predator. Dĺžka ruského stroja je 8 m, výška 3 m a rozpätie krídel 16 m.

Prototyp poháňa rakúsky motor Rotax 914 s výkonom 115 koní. Sériovo vyrábané lietadlá by mali byť vybavené motorom APD-100/120 od ruskej firmy Agat.

Maximálna vzletová hmotnosť dronu je 1100 kg, pričom maximálne užitočné zaťaženie predstavuje 250 kg. Orion letí rýchlosťou až 200 km/h a jeho dostup je približne 8000 m. Pri štandardnom užitočnom zaťažení (60 kg) dokáže hliadkovať až 24 hodín. Pracovníci pozemnej riadiacej stanice môžu ovládať lietadlo na vzdialenosť 250 km.

Lietadlo je vybavené prieskumným a zameriavacím systémom MOES s hmotnosťou 56 kg. Systém pozostáva z dvoch infračervených kamier, jednej TV kamery a laserového diaľkomera/značkovača.

Počiatky systému Orion siahajú do októbra 2011, kedy ruské ministerstvo obrany podpísalo zmluvu s firmou Tranzas (dnes Kronštadt). Predmetom zmluvy bola realizácia vývojových prác vrámci projektu Inochodec, ktorého cieľom bolo vytvoriť prieskumný bezposádkový vzdušný systém s hmotnosťou asi 1 tony. Letové skúšky prvého prototypu Orion sa začali na jar roku 2016. Podľa neoverených informácií sa náklady na vývoj systému zatiaľ vyšplhali na 5 miliárd rubľov.