S-500 zasiahol cieľ na rekordnú vzdialenosť

28.05.2018

Raketa zem-vzduch ruského systému S-500 údajne zasiahla pri testoch vzdušný cieľ na rekordnú vzdialenosť.

Túto informáciu ako prvá priniesla americká televízia CNBC, pričom citovala nemenované zdroje, ktoré sú dôverne oboznámené s materiálmi americkej spravodajskej služby. Podľa ich slov dokázal systém S-500 zasiahnuť cvičný terč na 482 km. To je o 80 kilometrov ďalej ako sa podarilo zasiahnuť vzdušný cieľ strele 40N6, ktorá bola odpálená zo systému S-400.

Napriek tomu, že systém, známy tiež ako Triumfator-M alebo Prometheus, je vo vývoji minimálne od roku 2009, existuje len málo podrobných informácií o jeho schopnostiach. Ruské médiá však v minulosti uvádzali, že S-500 bude schopný nepriateľské ciele až na vzdialenosť 595 km.

Systém S-500 dokáže ničiť oba typy vzdušných cieľov - tak aerodynamické ako aj balistické (samozrejme pokiaľ bude odpaľovacie zariadenie disponovať požadovaným druhom strely). Zdá sa, že možnosť zasahovať balistické rakety je pre Rusov dôležitejšia. Viaceré správy naznačujú, že S-500 bude primárne nahrádzať alebo dopĺňať systém A-135, ktorý je určený proti balistickým raketám a odpaľuje strely zo stacionárnych síl.

S-500 bude ideálnym prostriedkom protiraketovej obrany pozdĺž ruských hraníc s NATO. V mnohých ohľadoch je analogický s americkým systémom THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), hoci jeho cieľom je jednoznačne ponúknuť flexibilitu pri reakcii aj na bežné hrozby leteckého útoku.

Je celkom možné, že bude existovať aj námorná verzia, ktorá by poskytla ruským bojovým lodiam schopnosť protiraketovej obrany. Dve nové strely systému S-500 (77N6-N a 77N6-N1) budú údajne schopné zneškodniť balistické rakety v strednej fáze letu. Výkonom by mali byť podobné americkým strelám SM-3 systému Aegis Ballistic Missile Defense, ktorý sa nachádza na niektorých torpédoborcoch triedy Arleigh Burke.

Viaceré správy hovoria, že S-500 bude schopný eliminovať aj hypersonické strely, nie je však jasné, či by malo ísť o balistické rakety vo svojej terminálnej fáze letu alebo strely s plochou dráhou letu dosahujúce hypersonických rýchlostí.

Ruský výrobca rakiet Almaz-Antey tiež tvrdí, že systém S-500 bude môcť zostreliť stealth lietadlá, akými sú napríklad americké stíhačky F-22 a F-35. Pripomeňme však, že táto spôsobilosť bola v minulosti deklarovaná aj pri novších verziách S-300 a systéme S-400, zatiaľ však nebola vierohodne preukázaná.

Novým impulzom pre urýchlenie vývoja S-500 by mohli byť Spojené štáty, ktoré otvorene hovoria o možnosti zavedenia nových jadrových rakiet. Kremeľ však môže považovať systém S-500 za nevyhnutný aj z hľadiska obrany svojej východnej hranice pred čínskym útokom. Čína nie je obmedzená ustanoveniami Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), ktorá bola podpísaná medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi v roku 1987. A práve z dôvodu, že Čína nebola signatárom tejto dohody, vyvinula táto krajina medzičasom veľké množstvo balistických rakiet so stredným dosahom, ktoré sú vybavené konvenčnými, ale aj jadrovými hlavicami.

Zatiaľ nie je isté, kedy bude S-500 zavedený do služby, posledné plány ruského ministerstva obrany však hovoria o roku 2020. Tento termín ale môže byť ešte odsunutý na neskôr, ako tomu bolo už v minulosti. Pripomeňme, že v roku 2009 Almaz-Antey očakával, že prvé komplety budú zavedené do roku 2012. S meškajúcim vývojom bol tento termín presunutý na rok 2017 a neskôr na rok 2018.

Veľký otáznik sa vznáša aj nad závodom, v ktorom bude produkcia systému S-500 prebiehať. Existujúce výrobne kapacity totiž budú plne vyťažené produkciou S-400 až do roku 2025. Ak sa teda podarí ukončiť vývoj S-500 do roku 2020, bude potrebné vybudovať novú výrobnú linku, ktorá by bola schopná ihneď začať s dodávkami systému pre ruskú armádu.

Keď ale S-500 vstúpi nakoniec do služby, bude predstavovať pre protivníka značnú hrozbu a výrazne zvýši ruské spôsobilosti A2/D2 (Anti-Access/Area-Denial) v Európe a východnej Ázii. Ak by sa Moskva rozhodla umiestniť S-500 do Kaliningradu, v dosahu tohto systému sa ocitne Litva, Lotyšsko, časť Estónska, väčšina Poľska a takmer celá oblasť Baltského mora. Pri nasadení S-500 na Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, bude systém predstavovať významnú hrozbu pre sily pôsobiace v Čiernom mori.

Umiestnením S-500 v Sýrii by sa dramaticky zvýšila úroveň protivzdušnej obrany a systém by z ruských základní dokázal pokryť takmer celú krajinu. Z leteckej základne Humajmím by operátori S-500 mali dokonca na dosah vzdušné ciele v severnom Izraeli a Jordánsku, ako aj v západnom Iraku.

Na ruskom Ďalekom východe by sa v dosahu batérií S-500 ocitla aj severná časť Japonska. Možnosť kontrolovať vzdušný priestor v tejto oblasti má pre Rusov veľký význam, keďže Japonsko si nárokuje na južnú časť Kurilských ostrovov, ktoré anektoval Sovietsky zväz ešte v roku 1946.

Zdroj: Russia's S-500 Air Defense System Reportedly Hits Target Nearly 300 Miles Away