Saudská Arábia si zmodernizuje stíhačky F-15

27.07.2018

V utorok zverejnilo saudskoarabské ministerstvo obrany zmluvu so spoločnosťou Alsalam Aerospace Industries, ktorá sa týka modernizácie šiestich lietadiel F-15S na verziu F-15SA.

Kráľovské saudské vzdušné sily majú celkovo 66 stíhacích lietadiel F-15S, ktoré potrebujú zmodernizovať a hodnota kontraktu predstavuje 59,7 milióna dolárov. Modernizačné práce sa uskutočnia v Rijáde a ich ukončenie je plánované na august 2020.

Letectvo Saudskej Arábie tak pokračuje v prechode na F-15SA, ktorá je považovaná za jednu z najpokročilejších verzií F-15. Pripomeňme, že ešte v roku 2011 objednala Saudská Arábia od spoločnosti Boeing 84 nových lietadiel F-15SA. Dodávky stíhačiek sa oneskorili o jeden rok kvôli nešpecifikovanému problému s digitálnym riadiacim systémom fly-by-wire. Prvé stroje tak boli zavedené do služby až 25. januára 2017 a v súčasnosti disponuje Saudská Arábia asi 20 novými stíhacími lietadlami F-15SA.

F-15 je taktické stíhacie lietadlo, určené na vybojovanie vzdušnej prevahy za každého počasia. Je používané letectvom USA ako aj vzdušnými silami mnohých iných spojeneckých štátov. Vyznačuje sa vysokou manévrovateľnosťou a je schopné dosahovať vyššie rýchlosti, ako je dvojnásobok rýchlosti zvuku. Prvý let tohto stroja sa uskutočnil v roku 1972 a prvé sériové lietadlo bolo dodané americkým vzdušným silám v roku 1979.

F-15S bol prvým variantom vyvinutým špeciálne podľa požiadaviek Saudskej Arábie a je jedným z pilierov saudskoarabského letectva. F-15SA sa zatiaľ považuje za najpokročilejšiu verziu bojových lietadiel F-15. Má vylepšenú avioniku, systémy elektronického boja a zvýšené užitočné zaťaženie.

Lietadlá F-15SA sú vybavené radarom s aktívnym elektronickým skenovaním APG-63V3, digitálnym skleným kokpitom, prilbovým zameriavačom, systémom elektronického boja, výstražným raketovým systémom a infračerveným senzorom AN/AAS-42.

Stíhačky sú schopné niesť širokú škálu zbraní vzduch-vzduch a vzduch-zem. Z protilietadlových striel krátkeho dosahu sú to AIM-9X Sidewinder, ktorých Saudská Arábia objednala 300 kusov a protilietadlových striel dlhého dosahu ide o AIM-120C7 AMRAAM, ktorých bolo objednaných až 500 kusov. Z rakiet vzduch-zem majú zastúpenie AGM-84 Block II HARPOON (400 ks) alebo AGM-88B HARM (600 ks). F-15SA dokáže niesť viac ako 10 ton neriadených bômb rodiny Mk.82 a Mk.84 alebo navádzaných bômb GBU-24 a GBU-31, z ktorých Saudská Arábia objednala minimálne po 1000 kusov.

Napriek tomu, že Saudská Arábia vynakladá na zbrojenie (a to nielen v oblasti letectva) obrovské prostriedky, efektivita nasadenia moderných zbraní je veľmi nízka. Niekoľko rokov prebiehajúca ofenzíva v Jemene nepriniesla žiaden úspech a najnovší pokus o ovládnutie kľúčového jemenského prístavného mesta al-Hudaydah nepriniesol žiaden presvedčivý výsledok.

Zdroj: Saudi Arabia To Convert Its F-15S Jets To F-15SA Variant