Saudskoarabské F-15SA dodané

20.12.2020
Spoločnosť Boeing dodala saudskoarabskému letectvu posledné stíhacie lietadlo F-15SA. Saudskej Arábii tak bolo dodaných všetkých 84 stíhačiek, ktoré si objednala ešte v roku 2010.

Dodávka v hodnote 29 miliárd dolárov tak bola kompletne zrealizovaná. Súčasťou tejto zmluvy neboli len samotné lietadlá, ale aj náhradné diely, munícia, simulátory, školenie, technická dokumentácia ako aj logistická a programová podpora. Pripomeňme, že všetky lietadlá mali byť pôvodne dodané do roku 2019. Tento program sa však kvôli problémom s vývojom systému fly-by-wire značne oneskoril, čo pozdržalo dodanie prvého lietadla o viac ako rok.

Predaj tohto typu Kráľovským saudským vzdušným silám je v súlade s národnou obrannou stratégiou USA, zmyslom ktorej je obnova a udržanie si konkurenčnej výhody nad súpermi posilnením partnerstva s istými krajinami. F-15SA je vybavená spôsobilosťami, ktoré umožnia Saudskej Arábii čeliť regionálnym hrozbám a odradiť potenciálnych súperov.

Lietadlá F-15SA sú vybavené radarom s aktívnym elektronickým skenovaním APG-63V3, digitálnym skleným kokpitom, prilbovým zameriavačom, systémom elektronického boja, výstražným raketovým systémom a infračerveným senzorom AN/AAS-42.

Stíhačky sú schopné niesť širokú škálu zbraní vzduch-vzduch a vzduch-zem. Z protilietadlových striel krátkeho dosahu sú to AIM-9X Sidewinder, ktorých Saudská Arábia objednala 300 kusov a z protilietadlových striel dlhého dosahu ide o AIM-120C7 AMRAAM, ktorých bolo objednaných až 500 kusov. Z rakiet vzduch-zem majú zastúpenie AGM-84 Block II HARPOON (400 ks) alebo AGM-88B HARM (600 ks). F-15SA dokáže niesť viac ako 10 ton neriadených bômb rodiny Mk.82 a Mk.84 alebo navádzaných bômb GBU-24 a GBU-31, z ktorých Saudská Arábia objednala minimálne po 1000 kusov.

Okrem nákupu týchto nových lietadiel si Saudská Arábia objednala aj modernizáciu svojich starších stíhačiek. V rámci zmluvy za 9,8 miliárd dolárov bude mať svojich 70 lietadiel F-15S zmodernizovaných na štandard F-15SA. Modernizačné práce by mali byť ukončené do novembra 2025, kedy sa Saudská Arábia stane jedným z najväčších prevádzkovateľov F-15 na svete (popri USA a Japonsku).

Z lietadiel F-15SA plánuje Saudská Arábia vytvoriť šesť eskadier. Jedna až tri z nich by mali vzniknúť na leteckej základni kráľa Abdulláha Aziza v Dahráne na pobreží Perzského zálivu neďaleko Bahrajnu. Ďalšia eskadra by sa mala nachádzať na základni kráľa Faisala pri Tabuku na severozápade krajiny. Táto jednotka nie je v súčasnosti aktívna a naposledy prevádzkovala typ Tornado ADV (bola rozpustená v roku 2007). Obnovená by mala byť aj eskadra, ktorá kedysi pôsobila v Taif a prevádzkovala F-5E. Jedna eskadra už dnes existuje na leteckej základni kráľa Chálida v Khamis Mushayt na juhozápade Saudskej Arábie.

Práve posledne zmienené základňa sa nachádza necelých 100 km od hranice s Jemenom. Táto krajina sa už niekoľko rokov nachádza v občianskej vojne, do ktorej sa aktívne zapája aj Saudská Arábia. Pilotom F-15SA zo základne kráľa Chálida v Khamis Mushayt to trvá len niekoľko minút, aby sa dostali nad obývané oblasti Jemenu, kde vykonávajú časté nálety. Tieto kontroverzné akcie sú nezriedka sprevádzané početnými civilnými obeťami.