Singapur sa stane ďalším prevádzkovateľom F-35

12.01.2020

Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo Singapuru predaj 12 stíhačiek s krátkym vzletom a zvislým pristátim F-35B.

Odhadovaná cena kontraktu je 2,75 miliárd dolárov a zahŕňa nielen nákup samotných lietadiel, ale aj náklady na náhradné diely, logistiku a výcvik. Predmetom potenciálneho kontraktu by mal byť počiatočný nákup štyroch lietadiel s možnosťou dokúpiť ďalších osem strojov.

F-35B sa od ostatných verzií odlišuje zdvihovým dúchadlom a výfukovou dýzou, ktorá sa otáča smerom nadol. To jej umožňuje pristávať vertikálne a vzlietnuť aj na veľmi krátkej dráhe. Preto si túto verziu objednala aj americká námorná pechota, kráľovské námorníctvo a talianske námorníctvo.

Singapur síce nemá lietadlovú loď, na ktorej by mohol schopnosti týchto stíhačiek využiť. Krátky vzlet a vertikálne pristátie však umožňujú F-35B využiť aj na malých a ťažko dostupných vojenských základniach. To výrazne zvýši schopnosť Singapuru pri ochrane svojho vzdušného priestoru a obrane hraníc. Nákup F-35B zároveň umožní singapurskému letectvu začať postupne obmieňať flotilu 60 stíhačiek F-16C/D Block 52/52+.

Po podpise zmluvy so spoločnosťou Lockheed Martin by sa Singapur stal 12. krajinou, ktorá by nakúpila F-35. V súčasnosti už F-35 prevádzkuje alebo postupne zavádza Austrália, Belgicko, Dánsko, Holandsko, Izrael, Japonsko, Kórejská republika, Nórsko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty a Taliansko. Kanada, ktorá bola od začiatku partnerom programu F-35, sa po nástupe novej vlády rozhodla, že plánovaný nákup lietadiel zruší. Jedným zo záujemcov bolo aj Turecko, ktorému však boli dodávky týchto lietadiel zrušené kvôli rozhodnutiu, objednať ruský systém protivzdušnej obrany S-400.