Škrty v talianskom obrannom rozpočte – dotknú sa hlavne leteckej techniky

28.10.2018

V roku 2019 chce Taliansko podporiť sociálne zabezpečenie obyvateľstva a znížiť daňové zaťaženie. V dôsledku toho dôjde k zníženiu plánovaných výdavkov na obranu o 450 miliónov eur.

Tieto škrty sa ovplyvnia nákup a modernizáciu lietadiel, obstaranie nových vrtuľníkov a rakiet.

Uvedené opatrenia spôsobia, že v priebehu roku 2019 budú pozastavené všetky nákupy vrtuľníkov NH-90, ktoré mali byť určené pre taliansku armádu a námorníctvo. Pripomeňme, že Taliansko plánuje kúpiť 60 helikoptér NH-90 pre armádu a 56 pre námorníctvo v celkovej hodnote 4 miliardy eur, pričom obstarávanie malo byť ukončené do roku 2024.

Pozastavené budú tiež modernizácie lietadiel Tornado. Obe tieto opatrenia ušetria talianskej vláde 370 miliónov EUR. Taliansky nákup systému protivzdušnej obrany MBDA CAMM-ER bude tiež odložený o jeden rok, čo by malo ušetriť 30 miliónov eur.

K úspore ďalších 50 miliónov EUR (na dosiahnutie celkovej sumy 450 miliónov) dôjde v dôsledku zrušenia plánov na presun centrály talianskych ozbrojených síl zo samostatných budov v centre Ríma do jednotného ústredia na predmestí.

Hoci to ešte nie je potvrdené, úsporné opatrenia by nakoniec mohli viesť aj k spomaleniu nákupov F-35, aby sa platby rozložili na dlhšie obdobie. Taliansko v súčasnosti plánuje kúpiť 90 lietadiel F-35. Talianske vzdušné sily chcú získať 60 strojov F-35A, ktoré budú nahrádzať útočné lietadlá Tornado a AMX. Talianske námorníctvo by zas malo dostať 30 kusov vo verzii F-35B, čím sa nahradia stíhacie bombardéry AV-8B Harrier II, ktoré operujú z paluby talianskej lietadlovej lode Giuseppe Garibaldi.

Talianska ministerka obrany Elisabetta Trenta ešte prediskutuje tento plán s americkým ministrom obrany Jim Mattisom počas svojej novembrovej návštevy Spojených štátov. Nie je však vôbec prekvapením, že Taliansko k takémuto kroku pristúpilo. Novú populistickú vládu, ktorá nastúpila do funkcie v júni, vytvorila strana Liga Severu, ktorá je známa svojou protiimigrantskou politikou a strana Hnutie piatich hviezd, ktoré dlhodobo kritizovalo talianske výdavky na obranu.

Zdroj: Italy plans to slash half a billion dollars from defense in 2019