Slovensko dokončilo opravu prvého afganského Mi-17V-5

14.08.2018

Letecké opravovne Trenčín (LOTN) dokončili generálnu opravu prvého vrtuľníka afganských vzdušných síl Mi-17V-5. Z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave ho 28. júla previezli späť do Afganistanu.

Kontrakt na generálne opravy tohto typu vrtuľníkov získali Letecké opravovne Trenčín 26. októbra 2016 po tom, ako uspeli v rámci verejnej medzinárodnej súťaže agentúry NSPA (NATO Support and Procurement Agency). Tender na opravu afgánskych helikoptér Mi-17V-5V vypísala NSPA ešte decembri 2015 a zúčastnila sa ho aj česká LOM, litovské Helisota a AVIABALTIKA AVIATION, bulharská spoločnosť AVIONAMS JSC a americká AAL-USA.

Ako uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Leteckých opravovní Trenčín Martin Dušanič, išlo o vôbec prvú generálnu opravu vrtuľníka typu Mi-17V-5 v priestore EÚ a NATO. "Chcem preto úprimne oceniť precíznu a expertnú prácu personálu Leteckých opravovní Trenčín. Výsledok ich práce je dôkazom toho, že náš podnik má vo svojej oblasti nezastupiteľné miesto na trhu a dokáže uspieť aj v medzinárodnej konkurencii," zdôraznil.

Oprava prvého stroja trvala približne 1,5 roka a okrem agregátov museli technici skontrolovať aj kvalitu funkčnosti jednotlivých systémov. Vrtuľník po generálnej oprave absolvoval na Slovensku prvý kontrolný zálet, ktorý pozostával z piatich letových hodín, vrámci čoho sa preverila rotácia, manévrovanie a pristátie. V nasledujúcom zálete sa preverilo rádionavigačné vybavenie. Zvyšná časť testov sa už uskutoční v Afganistane.

Letecké opravovne Trenčín budú aj naďalej pokračovať v plnení kontraktu, ktorého realizácia je pravidelne kontrolovaná z agentúry NSPA. Ďalšie opravené vrtuľníky tohto typu plánujú dodať späť do Afganistanu v priebehu nasledujúceho roka.

Presný počet vrtuľníkov, ktoré LOTN opravia, nebol zverejnený, podľa rámcovej zmluvy by to však malo byť 10 až 36 strojov. Na základe dostupných informácií boli doteraz dopravené na Slovensko prvé štyri vrtuľníky.

Hodnota zákazky by mohla dosiahnuť až 110 miliónov eur. Cena opravy závisí od technického stavu, resp. rozsahu poškodenia konkrétneho stroja. "Vrtuľníky, ktorých generálne opravy realizuje spoločnosť LOTN, boli vyrobené v rokoch 2011 - 2013. Technický život vrtuľníka tohto typu je 35 rokov. Ide o ich prvú generálnu opravu," uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.

Afganské vzdušné sily sú dlhoročným prevádzkovateľom vrtuľníkov spoločnosti Mil a podľa Military Balance 2018 začiatkom roka 2018 disponovali 44 vrtuľníkmi Mi-17/Mi-17V-5. Ďalších 28 vrtuľníkov Mi-17/Mi-17V-5 prevádzkovalo afganské krídlo špeciálnych operácií.

Mi-17V-5 je exportný variant vrtuľníka Mi-8MTV-5, ktorý bol vyvinutý pre ruské ozbrojené sily. Vrtuľník dokáže vo vnútri prepraviť náklad a posádku s celkovou hmotnosťou 4 000 kg alebo môže prepravovať 4 000 kg nákladu externe v podvese. Mi-17V-5 môže prepravovať až 36 plne vybavených vojakov alebo 12 zranených na nosidlách. Jeho dolet je 580 km a po pridaní externých palivových nádrží môže byť predĺžený až na 1 065 km. Maximálny dostup stroja je 6000 m.

Vzhľadom na sankcie, uložené Spojenými štátmi a západnou Európou voči Rusku, sa Pentagón rozhodol vymeniť afganské vrtuľníky Mi-17 za UH-60A Black Hawk. Americká armáda plánuje do roku 2020 znížiť flotilu afganských Mi-17 zo 47 na 20 vrtuľníkov. Do konca roku 2021 má tento počet klesnúť na 18 strojov a do roku 2022 už len na 12 kusov. Spojené štáty plánujú Afganistanu dodať celkovo 160 vrtuľníkov Black Hawk. Od decembra 2017 má afganské letectvo už prvých osem vrtuľníkov UH-60A+ a do konca roka 2019 by ich mali prevádzkovať až 52.

Black Hawky však z hľadiska spoľahlivosti , údržby a užitočného zaťaženia nedosahujú úrovne Mi-17V-5. Bližšie informácie o týchto problémoch priniesol článok, ktorý vychádzal z nedávnej správy vrchného amerického vojenského pozorovateľa.

Prechod z ruských vrtuľníkov na americké UH-60 sa preto zatiaľ javí ako nezmyselný. Je sprevádzaný mnohými problémami a afganské letectvo bude čeliť vážnym výzvam v okamihu, ako dolietajú posledné Mi-17.

Zdroj: Letecké opravovne Trenčín úspešne dokončili opravu prvého afganského vrtuľníka