Smrtiaca kombinácia - MH-60 Romeo so strelami NSM

15.05.2019

Americká spoločnosť Raytheon Missile Systems a nórska firma Kongsberg Defence and Aerospace predstavili pokročilú verziu vrtuľníka MH-60 Romeo, vyzbrojeného dvoma protilodnými strelami Naval Strike Missile.

Fotografiu makety vrtuľníka s raketami Naval Strike Missile (NSM) uverejnil vojenský špecialista James Drew. Bola vyhotovená na výstave Sea Air Space Exposition, ktorá sa konala v Gaylord National Convention Center v National Harbor. "Potenciálne najsmrteľnejší MH-60R Seahawk na planéte - vyzbrojený dvojicou striel NSM s doletom 185 km," uviedol na Twitteri.

Podľa portálu Jane's Defence Weekly sa indické námorníctvo pripravuje na to, aby sa stalo prvým zákazníkom, ktorý obstará strely NSM určené na odpaľovanie z vrtuľníka. Raketa bude integrovaná do viacúčelových helikoptér MH-60R, o ktoré prejavilo záujem indické námorníctvo. Potenciálny predaj 24 týchto vrtuľníkov Indii bol chválený americkým ministerstvom zahraničných vecí začiatkom apríla. Celková výška kontraktu sa odhaduje na 2,6 miliardy dolárov, ale okrem vrtuľníkov je v ňom zahrnutý aj nákup 10 striel vzduch-zem AGM-114 Hellfire, 38 rakiet APKWS, 30 torpéd MK 54 a ďalšie zbrane, plus výcvik a vybavenie.

Vrtuľníky MH-60R Seahawk, prezývané Romeo, sú určené na pôsobenie proti hladinovým plavidlám a ponorkám, ale aj na pátracie a záchranné misie. Hlavne pri plnení prvej zo spomínaných úloh by bol Romeo mimoriadne nebezpečný, ak do jeho výzbroje pribudnú strely NSM.

Naval Strike Missile má hmotnosť 410 kg a je dlhá takmer 4 metre. Je vyrobená z kompozitných materiálov, vďaka čomu má stealth charakteristiky. Jej vysoko výbušná hlavica má hmotnosť 125 kg. V prvej fáze letu jej udelí rýchlosť raketový motor na tuhé palivo a následne ju poháňa prúdový motor.

Na cieľ je navádzaná pomocou inerciálneho navigačného systému, GPS systému a systému mapovania terénu. V záverečnej fáze letu sa spína infra-červený senzor.

Táto podzvuková protilodná strela je súčasťou výzbroje nórskych fregát a korviet od roku 2012. V blízkej budúcnosti rozšíri tiež arzenál amerických bojových lodí. Jej zmenšená verzia, nazvaná Joint Strike Missile, bude integrovaná aj do stíhacích lietadiel F-35A.