Srbsko dostalo od Ruska šesť MiGov-29

09.10.2017

Minulý týždeň pristálo trikrát na srbskom letisku Batajnica ruské transportné lietadlo An-124, ktoré priviezlo tri páry stíhačiek MiG-29. Je to prvá dodávka bojových lietadiel pre srbské letectvo od roku 1987.

Dodajme, že nejde o novo vyrobené stroje, ale o staršie lietadlá, ktoré boli vyradené zo vzdušných síl Ruska. Ako uviedol časopis "Air International", Srbsku by mali byť dodané stíhačky, ktoré sú v nasledujúcej v tabuľke.

Ako vyplýva z priloženej tabuľky, predmetom dodávok boli štyri jednomiestne stroje z prvotných verzií (9-12A, 9-13) a dve dvojmiestne lietadlá v cvično-bojovej verzii 9-51. Vek stíhačiek sa pohybuje od 26 do 28 rokov. Preto ešte predtým, ako vstúpi šestica MiGov do služby, na lietadlách budú musieť byť vykonané opravárenské a modernizačné práce.

Pôvodne sa špekulovalo, že stíhačky budú zmodernizované na štandard SMT. To by znamenalo, že získajú výkonnejší radar N010M Žuk-M, konformné palivové nádrže s objemom 950 litrov, systém na doplnenie paliva počas letu, sklenený kokpit a head-up displej IKŠ-1M. Súčasťou štandardu SMT je aj moderná výzbroj, ako napríklad protilietadlové rakety stredného dosahu RVV-AE alebo navádzaná munícia na ničenie pozemných cieľov (Ch-29T/L, Ch-25M, Ch-31, KAB-500).

Ako však uvádza srbský novinár Petar Vojinovič, na MiGoch-29 budú zrealizované iba menšie vylepšenia: "Žiadna modernizácia na štandard SMT nie je zmluvne dohodnutá. Iba mierne vylepšenia komunikačných a navigačných prístrojov, aby boli lietadlá kompatibilné so západnými strojmi."

Rusko síce deklaruje, že dodalo Srbsku šesticu MiGov zdarma, Belehrad si však bude musieť uhradiť všetky opravy a modernizáciu, ktoré sa odhadujú až na 230 miliónov eur.

Pripomeňme, že v roku 2008 prešlo modernizáciou dvanásť MiGov-29 Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Modernizácia spočívala najmä v zlepšení komunikačných systémov a nainštalovaní navigačných systémov. Realizovala sa aj úprava ovládacích prvkov a indikátorov v kabíne. Indikátory v metrickej miere vystriedali anglosaské miery, ktoré sa štandardne používajú v letectvách aliancie, čo umožnilo kompatibilitu systémov lietadiel s prostriedkami NATO. Obnova stíhačiek stála v tej dobe 1,6 miliardy Sk, čo v roku 2008 predstavovalo asi 49 miliónov eur.

Ak by boli srbské stíhačky vylepšené len na úroveň podobnú tej slovenskej, tak cena za modernizáciu, ktorú zaplatí Belehrad, bude oveľa vyššia. Okrem stíhacích lietadiel však Rusko sľúbilo, že daruje Srbsku aj 30 tankov T-72 a 30 prieskumných obrnených vozidiel BRDM-2.

V súčasnosti rokuje Belehrad s Moskvou aj o nákupe systému protivzdušnej obrany S-300, pretože zastarané srbské systémy PVO tiež potrebujú vylepšiť a zmodernizovať.

Srbské vzdušné sily doteraz disponovali iba štyrmi stíhačkami MiG-29, ktoré sú pozostatkom bývalej juhoslovanskej armády. Pripomeňme, že v roku 1999 počas intervencie krajín NATO prišla Juhoslávia o väčšinu svojej raketovej protivzdušnej obrany a taktiež o šesť lietadiel MiG-29. S neblahým dedičstvom tejto vojny sa Srbsko dodnes snaží vysporiadať.

Zdroj:

With Three Flights To Batajnica, A Volga-Dnepr An-124 Cargo Has Delivered Six "New" MiG-29 Fulcrum Jets To Serbia

Российские МиГ-29 для Сербии

Russia to donate MiG-29s, T-72s to Serbia

Serbia takes delivery of free MiG-29 fighter jets from Russia

MiG-29s arriving to Serbia from Russia aboard An-124s