Stealth bombardéry pristáli na základni RAF Fairford

30.06.2017

Dňa 9. júna pristáli dve americké B-2 na základni RAF Fairford v Anglicku, kde sa pripojili k bombardérom B-52H Stratofortress a B-1B Lancer.

Tieto dva staršie typy lietadiel boli na základni dislokované už predtým kvôli účasti na cvičení Baltic Operations (BALTOPS). Bombardéry B-2 sa však nebudú aktívne zúčastňovať na prebiehajúcich regionálnych cvičeniach. Ich hlavnou úlohou je demonštrovať pripravenosť všetkých zložiek amerického strategického letectva. V čase, keď Rusko prijíma čoraz agresívnejší vojenský postoj, považuje Pentagon za potrebné pripomenúť Moskve schopnosti Spojených štátov. 

Hoci bývajú lietadlá B-2 Spirit vysielané na základňu RAF Fairford pravidelne, je netradičné, vidieť všetky tri typy strategických bombardérov pokope. V tejto zostave sa nachádzajú v Európe prvýkrát. Mimo územia USA boli všetky tri stroje dislokované len raz, a to v roku 2016 na základni Guam.

V prípade bojového nasadenia vzlietajú zvyčajne B-2 zo svojej domovskej základne Whiteman v Missouri, kam sa po ukončení misie aj vracajú. Výnimkou bola americká intervencia v Iraku v roku 2003, kedy štartovali z letiska v Británii a z námornej základne Guam.

K poslednému bojovému nasadeniu lietadiel B-2 došlo 18. januára 2017. Dvojica týchto strojov vzlietla zo svojej domovskej základne Whiteman a uskutočnila nálet na dva výcvikové tábory bojovníkov Islamského štátu v Líbyi.

Zdroj: Watch Two B-2 Stealth Bombers Recover Into RAF Fairford