Stíhačky JF-17 dostanú čínsky AESA radar

10.04.2018

Čínsko-pakistanské stíhacie lietadlo JF-17 by malo byť čoskoro vybavené palubným rádiolokátorom typu AESA (active electronically scanned array). Od tohto vylepšenia si výrobcovia (Chengdu Aircraft Industry Corporation a Pakistan Aeronautical Complex) sľubujú lepšie vyhliadky na export.

Radar KLJ-7A AESA vyvinul Výskumný ústav pre elektroniku v Nankingu a bude nainštalovaný do jednomotorových stíhačiek pakistanského letectva JF-17. Ako uviedol šéf tohto výskumného ústavu Hu Mingchun, "náš produkt mimoriadne predĺži vzdialenosť, na ktorú budú môcť stíhačky detegovať nepriateľa, čo je veľmi dôležité, pretože ten, kto prvý vidí, môže aj prvý strieľať." Dodal, že "radar je schopný sledovať desiatky cieľov a navádzať strely na niekoľko z nich súčasne. Má tiež dobrú odolnosť voči elektronickému rušeniu."

Výskumný ústav pre elektroniku v Nankingu je známy tým, že propaguje celý rad pozemných radarov novej generácie, schopných detegovať stealth lietadlá, akými sú napríklad americké F-22 a F-35. Tieto nové radary (YLC-8B, SLC-7 a SLC-12) dokážu údajne odhaliť nielen stíhačky 5. generácie, ale aj bezpilotné lietadlá, strely s plochou dráhou letu a balistické rakety.

Nahradenie radaru s mechanickým ovládaním anténnej sústavy radarom s elektronickým skenovaním je kľúčovým prvkom najmodernejšej verzie JF-17 Block III. Táto verzia je stále ešte vo vývoji a okrem nového radaru  by mala zahŕňať aj vylepšený kokpit a modernejšiu avioniku. Nový radar by mohol byť aj súčasťou modernizácie starších verzií JF-17 (Block I a Block II), ktoré v súčasnosti prevádzkujú pakistanské vzdušné sily.

Očakáva sa tiež, že pridanie AESA radaru do konfigurácie týchto stíhačiek zlepší vyhliadky na ich export. Hoci Pakistan a Čína už niekoľko rokov aktívne propagujú JF-17 na medzinárodnom trhu, predaj lietadiel do zahraničia nie je príliš úspešný. I keď Čína tieto informácie nezverejňuje, zdá sa, že stíhačky si dodnes záväzne objednalo len Mjanmarsko, aj to iba v počte 16 kusov. Ďalším zákazníkom by mala byť Nigéria, opäť však nepôjde o významný obchod. Návrh rozpočtu Nigérie na rok 2018 totiž potvrdzuje, že tento africký štát by mal v dohľadnej dobe získať tri stíhacie lietadlá JF-17.

Čínsky analytik leteckého priemyslu Wu Peichin uviedol, že "nový radar KLJ-7A zvýši bojové spôsobilosti JF-17 a to za prijateľnú cenu, čo umožní stíhačkám JF-17 konkurovať aj drahým západným alebo ruským lietadlám."

Zdroj: JF-17 to get Chinese-developed AESA radar