Stingray počas testu natankoval Hawkeye

24.08.2021

Prototyp bezposádkového lietadla MQ-25 Stingray úspešne prešiel ďalším testom, keď počas letu dotankoval stroj amerického námorníctva E-2D Advanced Hawkeye.

Táto 6-hodinová letová skúška sa konala 18. augusta, pričom dron vzlietol z letiska MidAmerica v Mascoutah v štáte Illinois. K tankovaniu došlo vo výške asi 3000 metrov a pri rýchlosti 407 km/h.

Test sa konal necelé tri mesiace potom, ako sa v 4. júna podarilo dotankovať F/A-18F Super Hornet. "Oba lety boli vykonávané v prevádzkovo relevantných rýchlostiach a nadmorských výškach," uviedol predstaviteľ Boeingu.

Testovanie tohto prvého letuschopného prototypu, označovaného ako T1, bude pokračovať niekoľko nasledujúcich mesiacov. Bude zahŕňať rozšírenie letovej obálky, testovanie motora ako aj ukážky vzletov a pristátí na palube lietadlovej lode.

V rokoch 2018 a 2019 si americké námorníctvo objednalo u Boeingu sedem dronov MQ-25 Stingray. Lietadlá sú primárne určené na testovanie a ich dodávky by mali zrealizované do augusta 2024. V súčasnosti sú vo výrobe dva kusy.

Stroje by mali tento rok sformovať prvú letku na základni Point Mugu. Dosiahnutie počiatočnej operačnej spôsobilosti typu MQ-25A je naplánované na rok 2024.

MQ-25 Stingray umožní predĺžiť akčný rádius iných palubných lietadiel, ako sú F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler a F-35C. Nový tankovací dron by mal byť schopný dodať 6350 kg paliva iným lietadlám, ktoré sa nachádzajú v okruhu asi 900 km od lietadlovej lode. Americké námorníctvo plánuje v budúcnosti nakúpiť až 72 lietadiel MQ-25 Stingray, ktoré budú operovať z lietadlových lodí triedy Nimitz a triedy Ford.