Strela Brimstone úspešne odpálená zo stíhačky Typhoon

14.07.2017

Zo stroja Eurofighter Typhoon sa podarilo prvýkrát úspešne vystreliť riadenú strelu vzduch-zem Brimstone.

Táto skúška bola súčasťou práve prebiehajúcej integrácie balíka P3E (Phase 3 Enhancement), ktorý má rozšíriť spôsobilosti stíhačky, presne zasahovať pozemné ciele. Balík P3E je súčasťou komplexnejšieho projektu Centurion. Vrámci neho majú stíhačky Typhoon získať celú škálu protizemnej výzbroje, ktorou v súčasnosti v RAF disponujú iba zastarané lietadlá Tornado GR4.

Tento test mal overiť, či je lietadlo schopné bezpečne vypustiť strelu Brimstone. Nasledovať bude ešte ďalších deväť skúšok, realizovaných v rozličných podmienkach a zameraných na rôzne typy cieľov. Prvému ostrému výstrelu predchádzalo asi 40 letových skúšok Typhoonu len s podvesenou raketou.

Brimstone je riadená strela, určená na ničenie opancierovaných a rýchlo sa pohybujúcich pozemných cieľov. Môže ísť o tanky, obrnené vozidlá alebo samohybné húfnice. Strela je navrhnutá tak, aby v mieste zásahu spôsobila čo najmenšie vedľajšie škody. Jej presné navedenie na cieľ zabezpečuje kombinácia aktívnej radarovej navádzacej sústavy a pasívneho laserového navedenia. Údaje o dosahu strely sa rôznia, ale malo by to byť minimálne 18 km. Jej modernejšia verzia Brimstone 2 by mala mať dosah predĺžený o 200%, t.j. asi 54 km.

Pripomeňme, že začiatkom tohto roka sa uskutočnili aj testy strely vzduch-zem s plochou dráhou letu Storm Shadow a protilietadlovej rakety stredného dosahu Meteor. Obe rakety spolu so strelami Brimstone by mali byť integrované do britských stíhačiek Typhoon už od roku 2018.

Zdroj: Eurofighter Typhoon successfully completes first live firing of Brimstone missile