Strela JASSM-ER integrovaná už aj do stíhačiek

24.02.2018

Začiatkom februára americké letectvo informovalo, že riadená strela vzduch-zem JASSM-ER bola plne integrovaná do stíhačiek F-15E Strike Eagle.

Donedávna bol jediným lietadlom, schopným niesť tieto strely, len americký strategický bombardér B-1B. F-15E Strike Eagle sa stal prvým univerzálnym nosičom, ktorým disponujú vzdušné sily viacerých krajín. Strelu JASSM-ER by tak mohli v budúcnosti zaviesť do výzbroje aj krajiny ako Izrael, Južná Kórea, Saudská Arábia a Singapur. Ďalším používateľom F-15E bude čoskoro Katar, ktorému bude do roku 2022 dodaných 36 lietadiel.

V súčasnosti prebieha integrácia strely do bombardérov B-52H a do stíhačiek F-16. O JASSM-ER už prejavilo záujem Poľsko, ktoré prevádzkuje 48 stíhačiek F-16C/D Block 52. V novembri 2016 schválilo ministerstvo zahraničný vecí USA predaj 70 kusov JASSM-ER, čím sa Poľsko stane prvým zahraničným zákazníkom.

JASSM-ER výrazne zvýši schopnosť poľského letectva útočiť na významné pozemné ciele zo vzdialenosti mimo dosah rakiet protivníkovej protivzdušnej obrany. JASSM-ER je najnovším variantom strely AGM-158 JASSM a od svojich predchodcov sa líši podstatne väčším doletom. Presný údaj o dosahu síce nie je známy, ale niektoré zdroje uvádzajú až 1 000 km. Pohon zabezpečuje dvojprúdový motor F107-WR-105 od americkej spoločnosti Williams International.

JASSM-ER je dlhá 4,26 m a má celkovú hmotnosť 1 200 kg. Trup strely je tvorený z kompozitných škrupín, čo znižuje jej efektívnu odrazovú plochu a možnosť zachytenia nepriateľským radarom. Obtiažnu zistiteľnosť jej zabezpečuje aj špeciálny tvar a let nízko nad terénom.

Strela je vybavená bojovou časťou s hmotnosťou 454 kg, ktorá dokáže preniknúť aj k hlbšie umiestneným a lepšie chráneným cieľom. Pri ničení cieľov pod povrchom zeme môže byť výbuch oneskorený o 10, 20, 30, 40, 50 a 120 milisekúnd. Pri útoku na málo chránené ciele na povrchu môže JASSM-ER explodovať hneď pri dopade.

Strela je v počiatočnej a strednej fáze letu navádzaná inerciálnym navigačným systémom a GPS systémom, odolným voči rušeniu. Približne 8 sekúnd pred dopadom sa zapína infračervený senzor. Môže tak byť nasadená počas dňa i noci a za akéhokoľvek počasia.

Americké vzdušné sily už objednali viac ako 400 kusov striel AGM-158B JASSM-ER. Výrobca Lockheed Martin by ich mal dodať do augusta 2020.

Zdroj: JASSM-ER achieves FOC on F-15E Strike Eagle