Štvrtý test XQ-58A Valkyrie prebehol úspešne

11.02.2020

Hoci pristátie po tretej letovej skúške dronu Valkyrie sa skončilo nehodou, tentokrát všetko prebehlo bez problémov.

V poradí štvrtý let nízkonákladového bezpilotného lietadla XQ-58A sa konal 23. januára. Dron vzlietol z Yuma Proving Ground v Arizone a bezpečne pristál v púšti. Počas letu sa dostal do vyšších nadmorských výšok ako predtým, čo umožnilo vedcom zhromaždiť ďalšie dôležité údaje, akými sú napríklad vibrácie stroja alebo teplota palubných systémov.

Pripomeňme, že testy tohto demonštrátora boli prerušené vlani na jeseň po nehode, ktorú spôsobil silný vietor a nefunkčnosť dočasného pristávacieho systému. Tento tretí skúšobný let trval 90 minút a počas neho sa podarilo zrealizovať 56 plánovaných kontrolných úloh, ako aj ďalšie dve, ktoré už boli nad rámec harmonogramu. Po úspešnom dokončení hlavného testovacieho programu sa dron vydal na miesto pristátia. Padák mu fungoval normálne, ale špeciálne airbagy určené na pristátie stroja nefungovali správne, čo spôsobilo jeho poškodenie.

Tento rok je naplánovaný v poradí piaty a zároveň posledný let XQ-58A Valkyrie. Počas neho by toto bezpilotné lietadlo malo demonštrovať požadované schopnosti. Základným cieľom tohto programu je vyvinutie dronu s nízkymi obstarávacími a prevádzkovými nákladmi, ktorý dokáže spolupracovať so stíhačkami piatej generácie F-22 Raptor a F-35 Lightning II, prípadne s inými lietadlami. Cieľom amerického letectva je získanie opätovne použiteľného nízkonákladového bojového bezpilotného lietadla, ktorého cena by bola 3 milióny dolárov pri objeme výroby do 99 kusov ročne. V prípade produkcie nad 100 dronov ročne by mala jednotková cena klesnúť len na 2 milióny dolárov.

O projekte nie sú známe takmer žiadne technické podrobnosti. Všetko, čo vieme je, že dĺžka Valkyrie bude 8,8 m, rozpätie krídel 6,7 m a dostup 13 700 metrov. Predpokladá sa, že dron bude mať dolet 3 941 km a dosiahne rýchlosť maximálne 1 050 km/h. Hmotnosť bojového nákladu umiestneného vo vnútornom priestore a na vonkajšom závesníku je do 250 kg. Tieto lietadlá by mohli byť určené na hliadkovanie, údery na pozemné ciele ako aj vedenie elektronického boja. Mali by byť schopné operovať nezávisle ako spolupracujúci "kŕdeľ" alebo ako tzv. "oddané dvojky" (wingmani) pilotovaných bojových lietadiel.

Zdroj: XQ-58A Valkyrie drone demonstrator completes successful fourth flight test