Su-30SM dostanú nový systém elektronického boja

02.07.2018

Ruské stíhačky Su-30SM vybavia do konca roku 2018 najnovším systémom elektronického boja SAP-518. K tomuto rozhodnutiu dospeli predstavitelia vzdušno-kozmických síl na základe skúseností zo Sýrie.

Tieto systémy sú schopné chrániť lietadlá pred strelami typu zem-vzduch ako aj vzduch-vzduch. Dokážu rušiť navádzací systém rakety a odkloniť ju z trajektórie letu. Podľa vyjadrení vojenských odborníkov podobné systémy výrazne zvyšujú životnosť ruských stíhacích lietadiel. Zavedenie tohto nového systému je súčasťou rozsiahleho programu modernizácie lietadlového parku vzdušno-kozmických síl.

Systém vlastnej ochrany lietadla SAP-518 bol vytvorený vedeckým výskumným inštitútom v Kaluge. Je navrhnutý tak, aby chránil stíhačku pred ničením modernými protilietadlovými raketami. Systém je mimoriadne účinný proti raketám s aktívnym radarovým systémom navádzania, vrátane striel vzduch-vzduch AIM-120, ktoré sú hlavnou výzbrojou amerických stíhačiek. Dokáže však rušiť aj palubné rádiolokátory lietadiel, radarové stanice pozemných a lodných komplexov PVO.

Pri vývoji SAP-518 boli použité najnovšie poznatky v rádiovej elektronike vrátane výkonných širokopásmových aktívnych anténnych polí. SAP-518 je umiestnený v dvoch závesných kontajneroch, ktoré sú nainštalované na koncoch krídel lietadla. V jednom kontajneri je prijímač na určenie frekvencie vyžarovaného signálu, v druhom sa nachádza zariadenie digitálnej rádiofrekvenčnej pamäte s vysielačom, ktorý vytvára signál rušenia.

SAP-518 dokáže vybrať najnebezpečnejšie ciele a zvolí optimálny spôsob na ich efektívne potlačenie. Zariadenie využíva technológiu tzv. digitálnej rádiofrekvenčnej pamäte. Viackanálové pamäťové zariadenie dokáže prijímať a ukladať kópie stoviek rádiofrekvenčných signálov. Preto je schopné vytvárať falošné ciele, ktoré sa ťažko odlišujú od tých skutočných. Simulované signály v skutočnosti predstavujú radarové odrazy rôznych typov cieľov. Zariadenie tak v skutočnosti poskytuje nepriateľovi dezinformáciu a ten je v dôsledku toho nútený vynaložiť značné prostriedky na sledovanie falošných cieľov, čo výrazne znižuje efektívnosť navádzacích systémov.

Podľa slov vojenského experta Alekseja Leonkova, "hlavným cieľom systému SAP-518 je individuálna ochrana lietadla. Systém neustále vysiela nepriateľským rádiolokátorom skreslené informácie: odráža signál s oneskorením, poskytuje nesprávnu vzdialenosť k letiacemu objektu, jeho rýchlosť a uhol, pod ktorým sa nachádza lietadlo vzhľadom k radaru. To zabraňuje tomu, aby radar dokázal efektívne sledovať vzdušné ciele, určil ich parametre a poskytol zbraňovému systému potrebné údaje."

Ako uviedol v júli 2017 predstaviteľ spoločnosti KRET (pod ktorý spadá inštitút v Kaluge) Vladimír Michejev, "ruské stíhačky Su-30SM aktívne využívajú systém SAP-518 počas vojenskej operácie v Sýrii. V súčasnosti ide o najpokročilejší systém rušenia, povedzme Chibiny v modernizovanej podobe."

O necelé dva týždne neskôr už ruské ministerstvo obrany informovalo, že objedná ďalších 15 kompletov. Zdá sa, že testovanie SAP-518 sa realizovalo v priebehu minulého roku a v prvej polovici tohto roku. Ruské letectvo evidentne považuje tento systém za dostatočne efektívny, keďže ním chce vybaviť celoplošne svoje letky Su-30SM.

Dodajme ešte, že systémom rušenia sú vybavené aj stíhacie bombardéry Su-34, vďaka čomu sa údajne zvýšila ich schopnosť prežiť v bojovej zóne najmenej 25-krát. Ako uviedol Vladimír Michejev, "ide o systém Chibiny-10V, z ktorého už bolo dodaných asi 100 kusov." Pripomeňme, že ruské letectvo malo začiatkom tohto roka 109 lietadiel Su-34. To by znamenalo, že takmer všetky z nich sú už vybavené rušiacim systémom Chibiny-10V.

Podobne aj stíhacie lietadlá Su-35S, ktoré sú oporou ruského letectva, nelietajú bez systémov vlastnej ochrany. Ešte v januári 2016 sa objavili fotografie štyroch Su-35S, ktoré boli presunuté do Sýrie a boli vybavené systémom Chibiny-M (L-265M10). Išlo o prvé zverejnené zábery kontajnerov L-265M10 pripevnených na konce krídel stíhačiek Su-35S. Existuje údajne ešte jedna verzia Chibiny-M, pri ktorej zariadenie nie je pripevnené na krídla, ale je zabudované priamo do draku lietadla.

Zdroj: Истребители Су-30СМ получили радиоэлектронный щит