Su-35S predviedol neuveriteľný vzdušný balet

22.07.2017

Na moskovskom letisku Žukovskij prebieha v dňoch od 18. do 23. júla veľtrh letectva a kozmonautiky MAKS 2017. Neodmysliteľnou súčasťou tohto známeho aerosalónu je letecká šou viacerých ruských lietadiel.

Hoci Rusko sa tento rok snaží upriamiť pozornosť zahraničných zákazníkov na stíhačku MiG-35, ktorej vývoj by mal byť ukončený budúci rok, i tak bol tento nový stroj na oblohe zatienený famóznym vystúpením lietadla Su-35S.

Tak ako po minulé roky, aj tieto dni sú letecké ukážky Su-35S zlatým klincom programu celej šou. Digitálny systém riadenia letu (fly-by-wire) a výkonné motory s 3D meniteľným vektorom ťahu umožňujú stíhačke podávať fantastické letecké výkony.

Leteckí analytici už dlho tvrdia, že v reálnom leteckom súboji má takzvaná "super manévrovateľnosť" pri nízkych rýchlostiach pre pilota malú alebo žiadnu taktickú hodnotu. V súčasnosti je väčšina západných pilotov vybavených prilbou so zameriavačom a protilietadlovými strelami typu HOBS, čo umožňuje odpaľovať rakety tzv. "cez rameno". Pilot len otočí hlavu k cieľu a senzor rakety sa natočí tým istým smerom. Strela zamkne požadovaný cieľ a následne môže byť odpálená. Moderné rakety dokonca môžu byť vystrelené bez toho, aby mali vopred zamknutý cieľ a súradnice nepriateľského stroja sú pilotom poskytnuté dodatočne prostredníctvom dátovej linky. Hoci to nie je nemožné, tak uskutočniť únikový manéver pred modernou strelou vzduch-vzduch, bude pre akúkoľvek stíhačku mimoriadne náročné.

Avšak či už sú tieto akrobatické prvky použiteľné v reálnom boji alebo nie, sledovať Su-35S, ako vo vzduchu popiera všetky fyzikálne zákony, je jednoducho úžasné.