Su-57 úspešne vzlietol s novým prúdovým motorom

07.12.2017

Dňa 5. decembra začali letové skúšky nového prúdového motora Izdelie 30, ktorý bude zabezpečovať pohon ruských stealth stíhačiek Su-57 (projekt PAK FA).

Spoločnosť Suchoj zatiaľ vyrobila deväť lietajúcich prototypov Su-57, ktorých pohon však zabezpečovali motory AL-41F1. Ide o derivát prúdového motora, ktorým sú vybavené aj stíhačky Su-35S.

Tento pohon však má byť nahradený úplne novým motorom, vyvíjaným vrámci projektu Izdelie 30. K jeho slávnostnému spusteniu došlo 11. novembra 2016 a odvtedy prebiehali jeho statické skúšky. Tie mali byť ukončené v štvrtom kvartáli roku 2017. Vyzerá to teda, že ruským konštruktérom sa zatiaľ darí dodržať harmonogram plánovaných prác.

Prvý let s novou pohonnou jednotkou trval 17 minút. Stíhačka vzlietla z leteckej základne Žukovsky, pričom v jej kokpite sedel skúsený testovací pilot Sergej Bogdan.

Motor Izdelie 30 bol nainštalovaný na ľavej strane, zatiaľ čo na pravej strane zostal pôvodný AL-41F1. Pre testovacie účely bol použitý druhý prototyp projektu PAK FA, ktorý nesie označenie T-50-2.

Ako uviedol ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov, "toto je dôkazom vysokého potenciálu výroby ruských lietadiel, schopnej konštruovať vysoko inteligentné a moderné systémy."

Nový pohon by mal mať vyšší ťah, ktorý stíhačke zabezpečí schopnosť dlhodobo letieť nadzvukovou rýchlosťou bez použitia prídavného spaľovania. Projekt počíta s tým, že motor bude mať ekonomickejšiu prevádzku a umožní Su-57 dosiahnuť väčší bojový rádius. V neposlednom rade by mala mať nová pohonná jednotka nižšiu tepelnú stopu, čo prispeje k stealth vlastnostiam celého lietadla.

Plánuje sa, že druhá etapa testovania motora Izdelie 30 bude ukončená v roku 2019 a následne by mohla byť spustená sériová výroba. Ruské ministerstvo obrany zatiaľ žiadnu objednávku nepodpísalo, ale šéf spoločnosti OAK uviedol, že prvá produkčná várka bude pozostávať z 12 lietadiel.

Zdroj: Russia flies first Su-57 fitted with new Product 30 engine