Su-57 začala letové testy s novou výzbrojou

25.01.2018

Na jednom z prototypov stealth stíhačiek Su-57 sa začali letové testy s výzbrojou novej generácie.

Ako uviedol generálny riaditeľ koncernu Taktičeskoje raketnoje vooruženie Boris Obnosov, "prebiehajú práce na otestovaní celej škály presne navádzaných zbraní, ktoré sú určené práve pre toto lietadlo. Či už ide o výzbroj, ktorá bude nesená vo vnútorných šachtách alebo podvesená na vonkajších závesníkoch."

Podľa dostupných údajov unesie Su-57 vo vnútorných šachtách výzbroj s celkovou hmotnosťou do 4,2 tony. Okrem toho budú tieto stíhačky vybavené ôsmimi vonkajšími závesnými bodmi, na ktorých budú môcť v prípade potreby niesť ďalšie strely a bomby.

Momentálne sa testujú protokoly vzájomnej interakcie lietadla a výzbroje. Čoskoro sa však pristúpi aj k vypúšťaniu jednotlivých rakiet a bômb.

Zatiaľ nebolo zverejnené, o akej presne navádzanej výzbroji je reč. Isté je len, že ide o produkty dvoch hlavných ruských vývojárov - kancelárií Raduga a Vympel.

V súčasnosti je známe len toľko, že Su-57 bude určite vyzbrojená protilietadlovými raketami stredného dosahu RVV-SD (R-77-1) a dlhého dosahu RVV-BD (R-37). Ich vývoj realizovala konštrukčná kancelária Vympel. Navyše dostane stíhačka strely vzduch-zem Ch-38 a Ch-58UŠK, ktoré vyvinula kancelária Raduga.

Su-57 môže byť vybavená aj raketami vzduch-vzduch KS-172, ktoré vyvíja asociácia Novator, a ktoré by mali mať dosah až 400 km.

Zatiaľ nie je známe, kedy presne by sa mali letové testy Su-57 s výzbrojou skončiť. Masová sériová výroba Su-57 sa však nespustí skôr, ako budú dokončené letové skúšky nového prúdového motoru. Testovanie nového pohonu sa začalo decembri 2017 a ako uviedol šéf Ministerstva priemyslu a obchodu RF Denis Manturov, mali by trvať tri roky. Z toho vyplýva, že hromadná sériová výroba a masové zavádzanie stíhačiek Su-57 začne najskôr v roku 2021.

Zdroj: Су-57 начал полеты с "родным" вооружением