Sýrska bojová previerka

14.09.2017

Noviny ruského ministerstva obrany "Červená hviezda" zverejnili pomerne zaujímavý materiál Alexandra Tichonova, v ktorom sú uvedené skúsenosti ruských ozbrojených síl pri plnení bojových úloh v Sýrii.

Su-34 zhadzuje navádzanú bombu
Su-34 zhadzuje navádzanú bombu

Sú tam popísané zvláštnosti boja v mestských oblastiach, výsledky testovania nových typov zbraní a nasadenie vojenskej techniky. Nasledujúci článok čiastočne čerpá z tohto materiálu a zaoberá sa využitím ruského letectva v tejto občianskej vojne. Hoci ide väčšinou o známe informácie, článok poskytuje ucelený prehľad nasadenej leteckej techniky a výzbroje, použitej proti militantom, ktorí sa snažia zvrhnúť vládu Baššára al-Assada.

Predstavitelia ruských ozbrojených síl v dokumente vyzdvihli nasadenie strategických bombardérov Tu-160 a Tu-95MS, ktoré vzlietali zo základní na území Ruska a prelietali ponad Irak a Irán. Ďalšia trasa viedla ponad Severné more, východnú časť Atlantiku, až po Stredozemné more, odkiaľ vystrelili rakety s plochou dráhou letu. V tomto prípade lietadlá dvakrát tankovali vo vzduchu a prekonali 11 000 kilometrov. Generálny štáb vyjadril spokojnosť aj s prvým ostrým použitím striel s plochou dráhou letu Ch-101 a dodal, že spĺňajú požiadavky ruského letectva.

Bombardér Tu-160 sprevádzaný Su-30SM zhadzuje strelu s plochou dráhou letu
Bombardér Tu-160 sprevádzaný Su-30SM zhadzuje strelu s plochou dráhou letu

Bombardéry Tu-22M3 sa taktiež zapojili do tejto kampane, pričom vykonali viac ako 250 bojových letov. Nasadené boli Tu-22M3, modernizované špecializovaným výpočtovým podsystémom SVP-24-22, ktorý výrazne zlepšil presnosť bombardovania. Štandardnou výzbrojou týchto lietadiel sú bomby FAB-250, ktorých v bombovnici unesú až 69 kusov.

Zaujímavé zábery Tu-22M3 z operácie v Sýrii sa nachádzajú v tomto krátkom videu.

Hlavná záťaž pri útokoch na pozície militantov však ležala na pleciach taktického letectva. Tieto lietadlá uskutočňovali 3-4 lety denne, vo výnimočných prípadoch až 6 letov. Zo štatistických údajov vyplýva, že až 50% nepriateľských cieľov zničili frontové bombardéry Su-24M a Su-25SM. Stroje Su-25SM prešli v posledných rokoch modernizáciou, vďaka čomu mohli bombardovať pomocou satelitného navigačného systému.

Su-25SM s podvesenými voľne padajúcimi bombami
Su-25SM s podvesenými voľne padajúcimi bombami

Lietadlá Su-24M boli vybavené podsystémom SVP-24 "Gefest", čo im umožnilo efektívne ničiť nepriateľské ciele pomocou voľne padajúcich bômb.

Su-24M s podvesenými voľne padajúcimi bombami
Su-24M s podvesenými voľne padajúcimi bombami

Stíhacie bombardéry Su-34 uskutočnili útoky na pozemné ciele v taktickej aj operačnej hĺbke nepriateľského územia. Ich posádky používali hlavne riadené bomby KAB-500 a strely Ch-29L s laserovým navádzaním.

Po prvýkrát boli v skutočných bojových podmienkach použité viacúčelové stíhacie lietadlá Su-35S. Išlo v podstate o testovanie týchto strojov a ich vysoko presnej výzbroje. Vysokú úspešnosť dosiahli lietadlá pri použití opticky navádzanej bomby KAB-500KR. Rovnako dobré výsledky zaznamenali s riadenými protizemnými strelami Ch-29TD s infračerveným navádzaním, ale aj s protilodnými raketami Ch-35U, ktoré boli upravené tak, aby mohli byť proti použité proti pozemným cieľom. Stíhačky Su-35S sú vybavené systémom elektronických protiopatrení "Chibiny" a riadenými protilietadlovými strelami dlhého dosahu. To predurčovalo stroje Su-35S na plnenie ich hlavnej úlohy, t.j zabezpečovať vzdušné krytie pre ostatné bojové lietadlá.

Krátke zábery z vyzbrojovania Su-35S riadenými protilietadlovými strelami možno vidieť vo videu nižšie.

Významným prínosom pri plnení bojových misii v Sýrii sú útočné vrtuľníky Ka-52 a Mi-28N. Sú vo veľkej miere používané nielen na ničenie tankov, obrnených vozidiel a živej sily, ale aj na letecký prieskum a na zabezpečovanie bezpečného vzletu a pristátia lietadiel na letisku Humajmím. Vrtuľníky boli nasadené za nepriaznivých poveternostných podmienok, ale aj v noci, kedy mali piloti možnosť otestovať si okuliare pre nočné videnie. Moderné vybavenie vrtuľníkov umožnilo efektívne použitie protitankových riadených striel Ataka-1 a Vichr-1. Osvedčili sa taktiež nové palubné obranné systémy, ktoré sú nainštalované na oboch typoch vrtuľníkov. Tieto systémy varujú posádku pri ožiarení vrtuľníka radarom alebo laserom a umožňujú taktiež prijať účinné opatrenia proti prenosným protilietadlovým kompletom s infračerveným navádzaním.

Pripomeňme, že minulý týždeň sa podarilo ruským a sýrskym ozbrojeným silám prelomiť blokádu mesta Dajr az-Zaur. Počas týchto bojov sa do útokov na pozície militantov zapojili aj útočné vrtuľníky Mi-35M a dopravno-bojové vrtuľníky Mi-8AMTŠ.

Vrtuľníky Mi-28N
Vrtuľníky Mi-28N

K útokom na pozemné ciele sa v istej fáze konfliktu pridali aj palubné stíhačky Su-33 a MiG-29K. Lietadlá Su-33 zvyčajne vzlietali z paluby Kuznecova vyzbrojené 1 - 2 kusmi bômb typu FAB-500. Zatiaľ čo tieto lietadlá bombardovali pozície militantov, tak palubné vrtuľníky vykonávali úlohy vzdušného prieskumu a vyhľadávania nepriateľských ponoriek, ako aj dopravu nákladu a personálu. Počas doby nasadenia lietadlovej lode Kuznecov uskutočnilo palubné letectvo denne v priemere 20 % zo všetkých zrealizovaných letov ruských ozbrojených síl.

Podľa posledných zverejnených informácií presunulo Rusko na základňu Humajmím štyri stíhačky typu MiG-29SMT, ktoré boli dodané ruskému letectvu v roku 2015. Lietadlá boli presunuté do Sýrie z toho dôvodu, aby sa stroje otestovali v reálnych bojových podmienkach. Ďalším dôvodom je, aby čo najväčší počet pilotov získal bojové skúsenosti (v máji minister obrany Sergej Šoigu uviedol, že tieto skúsenosti v Sýrii už získalo 86% pilotov vzdušných síl). Minimálne jeden z MiGov už uskutočnil útoky na pozície bojovníkov Islamského štátu bombami OFAB-500Kr. V blízkej budúcnosti by sa mal testovací program MiGov-29 rozšíriť o použitie ďalšej protizemnej munície, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o riadené strely Ch-29L s laserovým navádzaním.

Na záver len dodajme, že tento konflikt nepochybne pomôže Rusku dôkladne analyzovať jeho bojovú pripravenosť, odhalí problémy súvisiace s reálnym nasadením jednotlivých zbraňových systémov a pomôže prijať konkrétne opatrenia na ich odstránenie. Vojna v Sýrii je tak pre Rusko vynikajúcou príležitosťou na odskúšanie si technológií a postupov, čo v konečnom dôsledku prispeje k zvýšeniu spôsobilostí ruských ozbrojených síl.

Zdroj:

1. Сирийская проверка боем

2. Подробности применения истребителей МиГ-29СМТ в Сирии