TAI zverejnila špecifikácie budúcej tureckej stealth stíhačky

28.12.2017

Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) vydala oficiálne špecifikácie budúcej stíhačky 5. generácie TFX.

Ako je uvedené na webovej stránke firmy TAI, TFX bude mať maximálnu vzletovú hmotnosť 27 215 kg, dĺžku 19 m a rozpätie krídiel 12 m. Pohon budú zabezpečovať dva prúdové motory, každý s ťahom 89 kN.

Akčný rádius by mal presahovať 1 111 km a dostup by mal byť väčší ako 16 764 m. Lietadlo má byť schopné dosiahnuť maximálnu rýchlosť Mach 2. Spoločnosť TAI však nezverejnila maximálne užitočné zaťaženie ani vzletovú hmotnosť prázdneho lietadla.

Predstavitelia firmy TAI vo svojom stanovisku uviedli, že TFX bude dopĺňať lietadlá F-35A, ktoré budú čoskoro zavedené do tureckých vzdušných síl. Zároveň informovali, že výroba TFX bude trvať až do roku 2070.

Ankara sa snaží o čo najväčšiu sebestačnosť v oblasti výroby vojenskej techniky a dlhodobo rozvíja svoj obranný priemysel. Aj v tomto prípade sa bude Turecko snažiť, aby výrobu draku, motorov, senzorov a výzbroje lietadla realizovala vo veľkej miere spoločnosť TFX a tureckí dodávatelia.

Rozhodnutie o vývoji vlastného stíhacieho lietadla 5. generácie prijalo Turecko koncom roka 2010. V januári 2017 bola s BAE Systems podpísaná zmluva v hodnote viac ako 100 miliónov libier, na základe ktorej má táto britská spoločnosť pomôcť pri návrhu konštrukcie lietadla.

Otázka vývoja nového motora pre stíhačky TFX je stále otvorená a to aj napriek tomu, že vláda Spojeného kráľovstva povolila spoločnosti Rolls-Royce založiť so súkromnou tureckou firmou Kale Group spoločný podnik TAEC Uçak Motor Sanayi AS. Spoločnosť TAEC by mala vyvíjať a neskôr aj v Turecku vyrábať nové motory. Turecké ministerstvo obrany však uviedlo, že nemá záujem byť v programe TFX závislé len na jednej krajine. O možnosť vyvinúť motor pre turecké stíhačky sa uchádzajú aj firmy Eurojet (EJ200) a General Electric.

Prvý let prototypu TFX je plánovaný na rok 2023 a k zavedeniu nového stroja by malo dôjsť v roku 2029.

Zdroj: TAI LISTS OFFICIAL SPECIFICATIONS OF NEXT-GEN FIGHTER TFX