Taiwan vyvíja nové cvičné lietadlo

03.10.2019

Dňa 24. septembra bolo slávnostne predstavené nové pokročilé cvičné lietadlo Yong Ying, ktoré je vyvíjané pre potreby taiwanského letectva. Predpokladá sa, že prvý let nového stroja sa uskutoční v júni 2020. 

Za vznikom tohto cvičného lietadla stojí firma Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC). Yong Ying by mal byť poháňaný dvojicou prúdových motorov bez prídavného spaľovania Honeywell/ITEC F124-200TW.

Vzdušné sily Čínskej republiky ukončili tender na pokročilé cvičné lietadlo vo februári 2017 a ako budúca platforma bola vybraná XT-5. Následne bola s National Chung-Shan Institute of Science and Technology (NCSIST) podpísaná zmluva v hodnote 2,2 miliárd dolárov. Subdodávateľom je firma AIDC, ktorá vyvinula a skonštruovala drak založený na dvojmiestnej stíhačke F-CK-1. Pre taiwanské letectvo bude postavených 60 cvičných lietadiel, ktorých dodávky by mali byť zrealizované do roku 2026.

V porovnaní s F-CK-1 má model XT-5 vylepšený palivový systém a upravenú avioniku. Ľahšie materiály by mali zvýšiť pomer ťahu a hmotnosti, zatiaľ čo hrubší profil krídla poskytne lepší vztlak, čo umožní pristávať v nižšej rýchlosti.

Taiwan sa snaží vyvinúť nové cvičné lietadlo s minimálnou technickou podporou zo zahraničia. V minulosti sa uvažovalo aj o nákupe tejto techniky od zahraničných dodávateľov. Hlavnými kandidátmi na cvičné lietadlo sa stali T-50 od Korea Aerospace Industries a M-346 od talianskej firmy Leonardo. V prípade talianskeho lietadla už vznikala dohoda, ktorá hovorila, že 60 strojov M-346 bude vybobených na licenciu na Taiwane. V dôsledku politických zmien v roku 2016 však bola táto možnosť zamietnutá a uprednostnil sa domáci vývoj cvičného lietadla. V budúcnosti toto nové pokročilé cvičné lietadlo nahradí stroje AT-3 a F-5E/F.