Taiwanské letectvo dostalo prvú F-16V

25.10.2018

Prvá F-16V, ktorú na túto úroveň zmodernizovala spoločnosť Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) v Taichung, bola dodaná taiwanským vzdušným silám. Táto jednomiestna stíhačka preletela 19. októbra na základňu Chiayi, kde si ju prevzalo letectvo.

Taiwan sa tak stal prvým prevádzkovateľom F-16V na svete. Väčšina zmodernizovaných stíhačiek bude zaradená do 4. taktického stíhacieho krídla na základni Chiayi a 5. taktického stíhacieho krídla na základni Hualien.

V snahe rozšíriť svoje spôsobilosti v oblasti protivzdušnej obrany podpísal Taiwan v roku 2012 s USA dohodu o modernizácii svojich F-16A/B. Na základe tejto dohody vyvinula spoločnosť Lockheed Martin verziu F-16V,  ktorej letové skúšky začali 16. októbra 2015. Kvôli meškaniu s testovaním softvéru pre tento najmodernejší variant F-16 sa však práce na modernizácii taiwanských lietadiel mohli začať až v roku 2017.

Ako prvé firma Lockheed Martin zmodernizovala v USA dve taiwanské stíhačky (jednu F-16A a druhú vo verzii F-16B) Oba stroje slúžia v súčasnosti ako prototypy. Zvyšok stíhačiek bude už zmodernizovaných v taiwanskej spoločnosti AIDC. Všetkých 141 lietadiel v štandarde F-16V má byť letectvu dodaných do roku 2023.

Celkové náklady na novú avioniku, integráciu systémov, školenia a logistickú podporu dosahujú celkovo 5,3 miliardy dolárov. V tom je zahrnutých 176 radarov AN/APG-83, 176 systémov elektronického boja AN/ALQ-211 alebo AN/ALQ-131, prípadne modernizácia 82 existujúcich systémov ALM-184. Požiadavka Taiwanu zahŕňala aj 128 prilieb so zameriavačom a okuliarov nočného videnia, 26 nových zameriavacích systémov AN/AAQ-33 alebo AN/AAQ-28 Litening a modernizáciu 28 infračervených zameriavacích kontajnerov Sharpshooter.

V kabíne lietadiel pribudne nový viacúčelový displej s vysokým rozlíšením od spoločnosti Elbit Systems. Taiwanské F-16 budú vybavené aj terminálom taktického dátového spojenia kompatibilného s Link 16, modernizovaným modulárnym misijným počítačom a integrovaným GPS/inerciálnym systémom pre presnú navigáciu a antikolízny systém.

Okrem modernej avioniky je v tejto verzii integrovaná ja najnovšia výzbroj. Ide hlavne o tepelne navádzané protilietadlové strely Sidewinder AIM-9X, navádzané bomby GBU-38 (JDAM) a laserom navádzané bomby GBU-24 Paveway III.

Zdroj: First locally upgraded F-16V delivered to Taiwan