Taliansko ukončilo integráciu AGM-88E

11.10.2018

Talianske letectvo dokončilo vo štvrtok testovanie protiradarovej rakety spoločnosti AGM-88E AARGM na svojich lietadlách Tornado ECR, ktoré sú určené na potlačenie protivzdušnej obrany nepriateľa.

Séria testov prebehla v americkom vojenskom centre China Lake a vyvrcholila dvomi priamymi zásahmi cvičných cieľov, ktoré imitovali vážnu hrozbu zo strany fiktívnych systémov protivzdušnej obrany. Úspešným ukončením testovania sa zavŕšila integrácia AARGM do talianskych lietadiel Tornado a riadená strela môže byť zavedená do výzbroje talianskych vzdušných síl.

Lietadlo Tornado ECR sa stalo v poradí už štvrtou platformou, ktorá môže niesť rakety AARGM. K tým ďalším patria stíhačky F/A-18C/D Hornet, F/A-18E/F Super Hornet a EA-18G Growler.

Vývoj AGM-88E AARGM začal v roku 2005, ako spoločná iniciatíva talianskeho letectva a amerického námorníctva. Raketa sa od predchádzajúcich verzií AGM-88 odlišuje vylepšeným procesorom, aktualizovaným softvérom a vylepšeniami v navádzacom systéme, ktoré zahŕňajú GPS navádzací systém, ako aj vylepšený aktívny a pasívny radarový systém.

Strela je dlhá 417 cm a má priemer 25,4 cm. Letí rýchlosťou 2 Machy a jej dolet je 150 km. Celková hmotnosť rakety je 361 kg, pričom jej bojová časť váži 68 kg.

Hromadná výroba AGM-88E prebieha od roku 2013 a do roku 2023 by mala úhrnná produkcia dosiahnuť počtu 2 435 rakiet.

V budúcnosti sa počíta s integráciou týchto striel aj do stealth stíhačiek F-35. S najväčšou pravdepodobnosťou však už pôjde o novú verziu s predĺženým doletom AARGM-ER. Jej vývoj prebieha od roku 2015, avšak požadovaný dolet a rýchlosť strely nie sú známe. Nepochybne sa však tieto parametre budú odvíjať od očakávanej schopnosti, prekonať moderné systémy protivzdušnej obrany, ktoré v súčasnosti zavádza Rusko, Čína alebo Irán.

Zdroj: Italian Air Force completed operational testing of AARGM on their Tornado ECR aircraft