Tédžas už vie tankovať počas letu

10.09.2018

Špeciálne upravené indické stíhacie lietadlo Tédžas Mk1 úspešne preukázalo novú spôsobilosť, ktorou je tankovanie paliva počas letu.

Stíhačka vzlietla zo základne Gwalior v západnej Indii a následne sa vo vzduchu stretla s tankovacím lietadlom Il-78MKI. Tédžas použil tankovaciu sondu od britskej spoločnosti Cobham, ktorou sa pripojil k hadicovému systému Iliušina.

Ešte vo februári demonštroval Tédžas schopnosť "horúceho tankovania", čo znamená, že natankoval palivo na zemi so spusteným motorom.

Napriek nedávno dosiahnutému míľniku, je program vývoja tohto lietadla v značnom sklze. Od vzletu prvého prototypu, ktorý sa konal v roku 2001, až do 31. augusta tohto roku sa uskutočnilo iba 4 139 testovacích letov. Len pre porovnanie, americká F-35 nalietala po jedenástich rokoch vývoja 100 tisíc hodín. Pre objektivitu však treba dodať, že ide o najdrahší projekt tohto typu v histórii a v skutočnosti vznikli tri rozdielne verzie lietadla.

Výrobcovi lietadiel, spoločnosti Hindustan Aeronautics (HAL), sa doteraz podarilo dodať iba deväť z dvadsiatich objednaných stíhačiek Tédžas Mk1. A to aj napriek tomu, že zmluva bola podpísaná ešte v roku 2006. Dodávky všetkých strojov mali byť pôvodne zrealizované do decembra 2011. Indické letectvo však stále čaká na zvyšných sedem jednomiestnych a štyroch dvojmiestnych stíhačiek v hodnote približne 740 miliónov dolárov.

Prvých 20 stíhacích lietadiel bude navyše len v základnej konfigurácii, ktorá zahŕňa integráciu ruských protilietadlových striel krátkeho dosahu R-73, voľne padajúcich bômb, rakiet vzduch-zem, laserovo navádzanej munície a kanónu GŠ-23. Plne integrovaná by mala byť aj prilba so zameriavačom od izraelskej spoločnosti Elbit ako aj izraelský zameriavací a navigačný systém LITENING.

Až ďalších 20 stíhačiek verzie Mk1, ktoré boli dodatočne objednané v decembri 2010, bude v konfigurácii umožňujúcej viesť vzdušný boj aj mimo vizuálnu vzdialenosť. To by mala zabezpečiť integrácia radarom navádzaných protilietadlových striel Derby od izraelskej firmy Rafael. Pôvodne mali byť tieto stroje dodané do roku 2016, avšak meškanie celého projektu spôsobilo, že indické letectvo získa prvé lietadlá až v koncom budúceho roku.

V novembri 2016 objednala India ešte 83 stíhačiek vo verzii Mark IA. Hlavným vylepšením týchto lietadiel by sa mal stať nový rádiolokátor s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA) a súprava na vedenie elektronického boja.

Zdroj: India's Tejas clears in-flight refuelling hurdle