Testovanie hyperzvukových rakiet Kinžal pokračuje

18.07.2018

Vo svojom výročnom príhovore, ktorý sa konal 1. marca, predstavil ruský prezident Vladimir Putin viacero moderných zbraní vrátane hyperzvukovej riadenej strely Kinžal.

Podľa slov Putina raketa dosahuje v priebehu letu rýchlosť vyššiu ako Mach 10 a dokáže manévrovať počas celej trajektórie letu, čo jej umožňuje prekonať akúkoľvek súčasnú a budúcu protivzdušnú obranu. Šéf ruského letectva Sergey Surovikin neskôr upresnil, že nosičom rakety budú modernizované záchytné stíhačky MiG-31 a Kinžal bude schopný ničiť pozemné alebo námorné ciele na vzdialenosť presahujúcu 2000 km.

Ruský prezident povedal, že vývoj systému podvesenia rakety Kinžal, ktorý sa nachádza na podtrupovom závesnom bode lietadla MiG-31, je už ukončený. Zároveň dodal, že od 1. decembra 2017 je komplex Kinžal zavedený do výzbroje ruského letectva a je testovaný na základniach južnej vojenskej oblasti. Počas Putinovho príhovoru bolo pustené demonštračné video, na ktorom možno vidieť MiG-31 s raketou. Tá sa oddeľuje od nosiča a pokračuje počítačová simulácia, ktorá zobrazuje trajektóriu letu strely, jej zostup zo stratosféry, opakovanú zmenu smeru rakety a zásah cieľa. Putinova prezentácia mohla vyvolať dojem, že raketa Kinžal je už dnes vo výzbroji ruských MiGov-31. V skutočnosti však takéto rozšírenie arzenálu ruských záchytných stíhačiek prichádza do úvahy až o niekoľko rokov.

K Putinovým slovám o vyzbrojení lietadiel MiG-31 novou raketou treba poznamenať, že v južnej vojenskej oblasti nemá ruské letectvo žiadne jednotky vybavené stíhačkami tohto typu. MiGy-31 sa nachádzajú len v 929. štátnom letovom skúšobnom centre Ministerstva obrany v Achtubinsku. Taktiež lietadlo s palubným číslom "modrá 592", ktoré sa nachádza v prezentačnom videu, nepatrí ruskému letectvu, ale spoločnosti RSK MiG, ktorá už celé roky uskutočňuje letové skúšky svojich stíhačiek na letiskách Žukovskij a Akhtubinsk.

Navyše pred niekoľkými dňami priniesol americký televízny kanál CNBC informáciu o 12 úspešných testoch ruskej strely "Kinžal", odpálených zo stíhačiek MiG-31. CNBC citoval zdroj z americkej spravodajskej služby a uviedol, že posledné tri úspešné testy sa uskutočnili v júli, pričom raketa zasiahla cieľ vo vzdialenosti približne 800 kilometrov. Ruský portál Izvestia dnes zverejnil článok, ktorý informuje o najnovších zisteniach americkej spravodajskej služby a zároveň dodáva, že maximálny dolet rakety Kinžal bude len 1500 km, na rozdiel od pôvodne deklarovaných 2000 km. Ukončenie vývoja a pripravenosť na bojové nasadenie sa očakáva v roku 2020.

Podľa dostupných údajov a názorov viacerých odborníkov je raketa Kinžal (označovaná tiež ako Ch-47M2) leteckým variantom balistickej rakety 9М723-1 systému Iskander. Presný rok spustenia jej vývoja nie je známy, prvé schémy týchto rakiet, nesených na stíhačkách MiG-31, sa však začali objavovať na rôznych internetových fórach už pred ôsmimi rokmi.

Kinžal by mal mať dĺžku 8 m a hmotnosť 4 tony. V dôsledku inštalácie aerodynamického krytu v prednej časti strely je Kinžal v porovnaní s raketou systému Iskander dlhší o 0,7 m. Ďalšou odlišnosťou je špeciálny kryt v zadnej časti strely, ktorý chráni trysky jej motora počas letu pri nadzvukových rýchlostiach. Po vypustení z lietadla a spustení motorov rakety sa kryt od nej okamžite oddelí.

Primárnym nosičom Kinžalu by mala byť špeciálne upravená stíhačka MiG-31K, ktorá môže niesť pod trupom jednu raketu tohto typu. V máji Jurij Borisov informoval, že ruské letectvo má už desať stíhačiek modernizovaných do verzie MiG-31K. Hoci Borisov nespresnil, ktorá letka ruského letectva prechádza konverziou na tento variant, s veľkou pravdepodobnosťou k tomu skutočne dochádza. Na internete sa okrem testovacieho lietadla spoločnosti MiG (modrá 592) objavili fotografie ďalších štyroch stíhačiek vyzbrojených touto raketou (červená 90, 91, 92, 93).

Prednedávnom sa dokonca začala aj integrácia rakety na nadzvukový bombardér Tu-22M3, ktorý by mal uniesť až štyri kusy. Treba však dodať, že pôjde skôr o teoretické maximum, pretože by to spôsobilo obrovský nárast odporu, čo by výrazne znížilo rýchlosť a dolet bombardérov. V reálnych bojových podmienkach však možno očakávať, že Tu-22M3 ponesie minimálne dve rakety Kinžal.

Ak sa Rusku do roku 2020 podarí úspešne ukončiť vývoj a integráciu striel Kinžal, pôjde skutočne o nebezpečnú zbraň. A to aj  v prípade, že sa jej maximálny dolet bude pohybovať v rozpätí od 800 do 1500 km. Ani Spojené štáty neberú tento typ výzbroje na ľahkú váhu a podľa posledných správ spustilo americké letectvo svoj vlastný program vývoja hypersonickej riadenej strely.

Zdroj:

Названа дальность поражения ракеты «Кинжал»

«Кинжал» сильно бьет по самолюбию США

Взгляд с Запада на систему "Кинжал" и ядерную ракету

Минобороны: на опытно-боевом дежурстве стоят 10 МиГ-31 с "Кинжалом"

Кинжальный удар «Искандера»