Testovanie „Super Aligatora“ potrvá do roku 2022

14.05.2020

Zatiaľ čo modernizovaný Mi-28NM by sa mal čoskoro začať vyrábať, Ka-52M si na svoje zavedenie v ruskej armáde ešte bude musieť počkať. Jeho vojskové skúšky potrvajú až do konca roku 2022.

Ruské útočné vrtuľníky Mi-28N a Ka-52 majú za sebou bojovú skúsenosť v Sýrii, kde sa zúčastnili mnohých operácií vrátane masívneho nasadenia pri oslobodzovaní Palmýry. Tento krst ohňom odkryl viaceré nedostatky týchto strojov, čo viedlo k potrebe ich modernizácie. Zatiaľ čo nová verzia Mi-28NM je už pripravená na sériovú výrobu, modernizovaný Ka-52 Aligator je stále len vo fáze testovania.

Hĺbková modernizácia Aligatora nesie označenie Ka-52M. Ku kľúčovým vylepšeniam tohto stroja patrí nová výzbroj, zameriavací systém a kompozitné pancierovanie. V arzenáli Ka-52M pribudnú navádzané rakety Germes-A, schopné zasiahnuť pozemné ciele vo vzdialenosti 15-20 km a protitankové rakety Vichr-M s dosahom 8 km, ktoré už boli použité pri bojoch v Sýrii.

V záujme efektívneho využitia nových rakiet dôjde k hĺbkovej modernizácii viackanálového zameriavacieho systému GOES-451. Na jeho dokončenie bolo vyčlenených asi pol miliardy rubľov. Cieľom je zvýšenie rozsahu detekcie a rozpoznávania cieľov pomocou optiky vo dne i v noci a za každého počasia.

Vývojári tiež zamýšľajú automaticky spárovať vrtuľník so spravodajským, riadiacim a komunikačným strelec Strelec, ktorý je v ruských ozbrojených silách zavedený od roku 2007. Pozemné sily, špeciálne jednotky a výsadkové vojsko si tak budú môcť automaticky vymieňať informácie s Ka-52M o situácii na bojisku. To pomôže presne naviesť vrtuľník k nepriateľským cieľom.

Vylepšením prejde aj palubný obranný systém, ktorý chráni vrtuľník pred protilietadlovými raketami. Vďaka takto rozsiahlej modernizácii si už Ka-52M vyslúžil medzi odborníkmi prezývku Super Aligator.

V súčastnosti sa úsilie vývojárov a financie sústreďujú na čo najskoršie spustenie sériovej výroby konkurenta Mi-28NM, ktorý má už testovanie úspešne za sebou. Do decembra 2022 by však mali byť ukončené vojskové skúšky Ka-52M, ktoré sa začali v roku 2019. "Super Aligator" by sa tak mohol dostať do sériovej výroby už v roku 2023.

Počas návštevy leteckého závodu Progress v máji minulého roka Alexej Krivoručko oznámil, že v roku 2020 bude objednaných 114 vrtuľníkov Ka-52M. Do dnešného dňa však neboli zverejnené žiadne informácie o podpise záväznej objednávky.

Zdroj: Крадущийся «Аллигатор»: испытания Ка-52М завершатся через два года