Testovanie Tu-22M3M pokračuje

21.03.2020

Včera sa na letisku Kazaňského závodu S.P. Gorbunova začali letové testy druhého prototypu Tu-22M3M. Ide o hĺbkovo zmodernizovaný bombardér, ktorý vznikol úpravou staršieho lietadla verzie Tu-22M3.

Tlačové oddelenie spoločnosti Tupolev uviedlo, že účelom letu bolo posúdiť charakteristiky vzletu a pristátia, ako aj overiť fungovanie riadiaceho systému lietadla. V blízkej budúcnosti by mali nasledovať aj ďalšie skúšobné lety.

Pripomeňme, že prvý prototyp Tu-22M3M vzlietol 28. decembra 2018. Lietadlo sa vtedy dostalo do výšky 1500 metrov a vo vzduchu strávilo 37 minút. Do októbra 2019 prvý prototyp úspešne absolvoval 18 testovacích letov.

Tu-22M3M získal úplne nové palubné vybavenie, vrátane navigačno-zameriavacieho systému SVP-24-22, komunikačného systému a systémov elektronického boja. Lietadlo by malo dostať aj nový radar NV-45, ktorý je modifikáciou rádiolokačného systému "Novella-P38" (tým sú vybavené protiponorkové lietadlá Il-38N). Podľa hovorcu spoločnosti Tupolev došlo k výmene 80% avioniky, čo umožňuje zlepšiť presnosť navigácie, zvýšiť stupeň automatizácie riadenia lietadla, zjednodušiť jeho údržbu a predletovú prípravu. Palubná avionika Tu-22M3M je identická s tou, ktorú získa aj modernizovaný strategický bombardér Tu-160M2.

V júni 2019 skúšobný pilot Tupoleva uviedol, že bombardér získa aj nástavec na doplnenie paliva počas letu, čím by sa mala predĺžiť letová vytrvalosť na desať hodín. Pripomeňme, že nástavec na doplnenie paliva malo aj prvých niekoľko bombardérov Tu-22M3. Montáž tohto systému však bola zrušená kvôli plneniu podmienok dohody SALT II o obmedzení strategických zbraní.

Arzenál výzbroje bombardéra by mal byť rozšírený o riadenú strelu vzduch-zem Ch-32, ktorá má dolet 1000 km. Ruské médiá však v minulosti informovali, že lietadlo bude mať integrované aj vyvíjané hypersonické strely Ch-47M2 Kinžal.

Podľa pôvodných plánov mala byť sériová modernizácia lietadiel spustená v roku 2019 a so zavedením novej verzie do služby sa počítalo v roku 2021. Je ale veľmi pravdepodobné, že termín zavedenia do výzbroje sa posunie minimálne o rok. Dôvodom je, že už letové skúšky prvého prototypu začali o tri mesiace neskôr a ďalší prototyp prvýkrát vzlietol až včera.

V súčasnosti prevádzkuje Rusko asi 67 lietadiel Tu-22M3, pričom minimálne 30 z nich plánuje zmodernizovať. Ako uviedol Konstantin Sivkov, prvý viceprezident Akadémie geopolitických problémov, modernizácia 30 lietadiel na verziu Tu-22M3M zlepší bojové schopnosti celej flotily Tu-22M3 o 20%. Podľa neho už modernizácia 30 lietadiel bude stačiť na vyradenie jednej americkej lietadlovej lode a potopenie množstva sprievodných lodí.

Zdroj: Первый полет второго опытного образца модернизированного бомбардировщика Ту-22М3М