Tretí prototyp Gripenu E je už vo vzduchu

14.06.2019

V pondelok 10. júna uskutočnil testovací pilot spoločnosti Saab Jakob Högberg prvý let s tretím skúšobným lietadlom Gripen E. Začala sa posledná fáza testovania novej švédskej stíhačky, po ktorej by sa mala spustiť jej sériová výroba.

Lietadlo s označením 39-10 vzlietlo o 13:41 z letiska firmy Saab v Linköpingu. Let trval 57 minút a jeho hlavným cieľom bolo potvrdenie, že stroj má rovnaké letové výkony ako predchádzajúce dva prototypy Gripenu E.

"Počas letu som testoval všetky základné systémy v lietadle, aby som zistil úroveň jeho ovládania, vrátane podvozku a motora. Prvý let je vždy prvý let, ale nebolo to nič zvláštne, pretože lietadlo letelo rovnako dobre ako jeho súrodenci, čo je, samozrejme, výborné. Stručne povedané, dnes to bola príjemná hodinka v peknom počasí," uviedol Jakob Högberg.

Teraz nasleduje ďalšie testovanie, pri ktorom bude firma Saab postupne zvyšovať náročnosť, nadmorskú výšku a rýchlosť letu. Po troch letoch sa údaje zhromaždené pri skúškach tohto lietadla budú vyhodnocovať.

Pripomeňme, že program vývoja vylepšenej verzie Gripenu bol schválený švédskou vládou v decembri 2012. V januári 2013 bolo prijaté rozhodnutie, že Švédsko obstará 60 viacúčelových stíhacích lietadiel typu Gripen E.

Na účely testovania mali byť vyrobené tri prototypy. Prvý (s označením 39-8) mal byť určený hlavne na otestovanie draku a riadiacich systémov, druhý (39-9) na vyladenie taktických systémov a tretí (39-10) na skúšky už takmer dokončeného predsériového stroja.

Slávnostné predstavenie prvého prototypu sa konalo 18. mája 2016 v závode Saabu v Linköpingu. Jeho prvý let sa uskutočnil 15. júna 2017, pričom lietadlo vykonalo niekoľko základných úkonov, vrátane zasunutia a vysunutia podvozku. Po štyroch mesiacoch letových skúšok a 20 hodinách strávených vo vzduchu prebehlo otestovanie tohto stroja aj po prekonaní zvukovej bariéry. V júni 2018 nasledovali letové skúšky s externými pylónmi a v októbri tohto istého roku sa uskutočnil aj prvý skúšobný odpal protilietadlovej rakety s infračerveným navádzaním IRIS-T. Dňa 26. novembra 2018 sa vzniesol do vzduchu druhý prototyp (39-9), ktorý sa od prvého skúšobného lietadla líši tým, že je vybavený novými vylepšenými počítačmi.

Prvé sériovo vyrobené lietadlá Gripen E majú byť švédskemu letectvu odovzdané ešte tento rok. Do roku 2026 by malo byť dodaných všetkých 60 strojov, ktoré nahradia 100 zastaraných stíhacích lietadiel Gripen C/D.

Zatiaľ jediným zahraničným zákazníkom tohto typu sa stala Brazília, ktorá objednala 28 jednomiestnych stíhacích lietadiel JAS-39E a osem dvojmiestnych JAS-39F. Spoločnosť Saab vyrobí vo svojom závode v Linköping prvých 13 stíhačiek - 12 jednomiestnych a 1 dvojmiestnu. Na výrobe zvyšných lietadiel sa už bude podieľať aj brazílska spoločnosť Embraer so závodom v Gavião Peixoto. Zmluva na nákup 36 lietadiel JAS-39E/F Gripenbola uzavretá v októbri 2014 v hodnote 5,4 miliárd amerických dolárov.

Let prvého brazílskeho JAS-39E je naplánovaný na júl 2019 a letové skúšky dvojmiestneho JAS-39F by sa mali začať v októbri 2021. Celá dodávka 36 lietadiel by mala byť zrealizovaná do roku 2024.

Zdroj: Successful first flight for the third Gripen E aircraft