Tretí testovací let Valkyrie sa skončil haváriou

14.10.2019

Nehodu spôsobil silný vietor a nefunkčnosť dočasného pristávacieho systému. Došlo k nej 9. októbra počas pristátia na Yuma Proving Ground v Arizone.

Hoci koncept nízkonákladového bezposádkového lietadla  XQ-58A Valkyrie počíta v budúcnosti s využitím trojkolesového podvozku, pri skúšobných letoch sa zatiaľ používa dočasný pristávací systém. Ten pozostáva z padákov a airbagov, ktoré však po vypnutí motoru a pokuse o pristátie nefungovali správne.

Odhliadnuc od neúspešného pristátia celý let prebehol v poriadku. V rámci tohto tretieho letu sa podarilo splniť vytýčené ciele a rozšíriť letovú obálku. Samotný skúšobný let trval približne 90 minút, pričom dron sa dostal do vyššej letovej hladiny a dosiahol vyššiu rýchlosť ako pri predchádzajúcich dvoch letoch. Americké letectvo však nezverejnilo žiadne podrobnosti o výkonnostných parametroch testovaného stroja.

Taktiež nie je známe, aké vážne poškodenie XQ-58A utrpel a ako by to mohlo oddialiť harmonogram letových skúšok. Letectvo ale uviedlo, že štvrtý let bude dočasne odložený, až kým nebude ukončené vyšetrovanie tejto nehody. Spoločnosť Kratos, ktorá lietadlo vyvíja, však hovorí, že škody na stroji už boli vyhodnotené a je možné ich plne odstrániť.

Pripomeňme, že spoločnosť Kratos získala zákazku na vývoj bezposádkového systému XQ-58A v roku 2016. Cieľom tohto projektu je vyvinúť nízkonákladové bezpilotné lietadlo schopné vykonávať prieskumné, hliadkovacie a spravodajské úlohy, ale aj útoky na pozemné ciele a misie elektronického boja. Dron by mal byť schopný vykonávať tieto úlohy samostatne, ako aj v spolupráci s pilotovaným lietadlom. Predpokladá sa, že v prípade produkcie nad 100 dronov ročne by mala jednotková cena klesnúť na 2 milióny dolárov, čo je na úrovni cien riadených striel s plochou dráhou letu.

Prvý let absolvoval dron XQ-58A Valkyrie 5. marca 2019 a trval približne 72 minút. Druhý skúšobný let bol dlhý približne 71 minút a uskutočnil sa 11. júna 2019. Celkovo je naplánovaných päť skúšobných letov, v rámci ktorých sa bude hodnotiť funkčnosť systému, aerodynamický výkon, vzlet a pristátie.