Turecké drony prenikajú na severoafrický trh

22.03.2020

Tunisko si objednalo šesť bezposádkových lietadiel Anka-S a tri pozemné riadiace stanice. Zmluva so spoločnosťou Turkish Aerospace Industries (TAI) bola uzavretá v hodnote 240 miliónov dolárov.

Anka-S je variant tureckého dronu Anka, ktorý je vybavený satelitnou komunikačnou anténou VR-18C Highpower. Dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. Lietadlo môže vykonávať rôzne misie, ako sú spravodajstvo a prieskum v reálnom čase, sledovanie pozemných cieľov alebo môže slúžiť ako komunikačný uzol.

Vývoj verzie Anka-S začal v roku 2013, keď turecký rezort obrany objednal u firmy TAI 10 dronov tohto typu. Lietadlo uskutočnilo prvý let v septembri 2016 a jeho sériová výroba sa začala v nasledujúcom roku.

Letová prevádzka Anky je riadená a monitorovaná z pozemnej riadiacej stanice, ktorá je vybavená dvojicou ovládacích konzol. Pozemná riadiaca stanica je umiestnená v špeciálnom kontajneri ACEIII, ktorý je v súlade so štandardami NATO (norma STANAG 4586). Palubný počítač však umožňuje dronu aj autonómny let po predprogramovanej trase. V prípade straty komunikácie s pozemnou riadiacou stanicou sa lietadlo dokáže samé vrátiť na preddefinované miesto.

Pohon stroja zabezpečuje dieselový štvorvalec Thielert Centurion 2.0 s výkonom 155 koní. Anka dokáže letieť maximálnou rýchlosťou 217 km/h a dostup lietadla je 9144 m. S vybavením s hmotnosťou 200 kg je stroj schopný vydržať vo vzduchu až 24 hodín.

Na detekciu, identifikáciu a sledovanie stacionárnych alebo pohybujúcich sa pozemných cieľov sa používa radar so syntetickou apertúrou. Vo výbave lietadla je aj elektro-optický prieskumný a zameriavací senzor AselFLIR-300T, ktorý pozostáva z infračervenej kamery s vysokým rozlíšením (1440x576), z dennej TV kamery a laserového diaľkomera/značkovača, ktorý má dosah 20 km.

Pod každým krídlom má dron po jednom závesnom bode. Môže tak byť vyzbrojený laserom navádzanými bombami MAM-L alebo riadenými strelami kalibru 70 mm Cirit. Táto výzbroj je určená na ničenie ľahkých obrnených vozidiel, vojenských krytov, pozemných radarových staníc alebo živej sily.

Zdroj: Turkey's TAI sells six Anka-S drones to Tunisia