Turecko a Pakinstan uzavreli najväčší zbrojný kontrakt

06.06.2018

Pakistan sa dohodol s Tureckom na kúpe 30 viacúčelových bojových vrtuľníkov T129 ATAK. Hoci nebola zverejnená suma kontraktu, odhaduje sa, že zmluva bude mať hodnotu približne 1,5 miliardy dolárov, čo je historicky najväčší zbrojný kontrakt medzi oboma krajinami.

V prípade, že sa tento odhad potvrdí, dosiahne uvedená suma takmer ekvivalent ročného vývozu zbraní Turecka. Obranný priemysel tejto krajiny exportoval v roku 2016 vojenskú techniku v hodnote 1,677 miliardy dolárov a v roku 2017 až 1,739 miliardy dolárov. Ambíciou Turecka je dosiahnuť do roku 2021 vývoz zbrojárskeho a leteckého priemyslu v hodnote 10 miliárd dolárov.

Dohoda o predaji vrtuľníkov T129 bola prejednávaná predstaviteľmi oboch krajín od roku 2014. Pakistan sa stal vôbec prvým zahraničným zákazníkom týchto vrtuľníkov.

T-129 si doteraz objednala len turecká armáda a to v počte 59 kusov. Dodávky vrtuľníkov začali v roku 2014 a už o rok neskôr boli prvýkrát bojovo nasadené v protiteroristickej operácii v tureckej provincii Siirt. Výrobca Turkish Aerospace Industries (TAI) dodal zatiaľ tureckej armáde 35 vrtuľníkov T129, o jeden z týchto strojov však už Turecko prišlo. Zostrelili ho vo februári 2018 kurdské jednotky v provincii Afrin v severnej Sýrii počas operácie Olivová ratolesť, vrámci ktorej Turci zaútočili na Kurdov kontrolujúcich túto oblasť.

Turkish Aerospace Industries vyrába T129 na základe licencie od taliansko-britskej firmy AgustaWestland. Kabína vrtuľníka má klasické tandemové usporiadanie ako poznáme u väčšiny útočných vrtuľníkov. T129 dosahuje maximálnu rýchlosť 278 km/h a má dolet 561 km.

Stroj môže operovať vo dne aj v noci i za zhoršených poveternostných podmienok. Je určený na ozbrojené prieskumné misie, ale aj na ničenie pozemných cieľov. Môže byť vyzbrojený celou škálou zbraní v závislosti od typu vykonávanej misie.

Pre potreby blízkej palebnej podpory pozemných jednotiek môže použiť kanón kalibru 20 mm s palebným priemerom 500 nábojov. K dispozícii má aj 76 neriadených rakiet vzduch-zem kalibru 70 mm. Z presnej munície má integrované laserom navádzané strely Cirit a protitankové strely UMTAS. Proti vzdušným cieľom môže niesť až 8 rakiet Stinger.

Predtým ako bol uzavretý kontrakt na nákup týchto vrtuľníkov, prešli T129 v Pakistane rôznymi testami. Dňa 23. marca bol T129 dokonca predstavený verejnosti počas vojenskej prehliadky, ktorá sa konala pri príležitosti Pakistanského národného dňa.

Ako uviedol predstaviteľ tureckého úradu pre zbrojné obstarávanie, "očakávame, že nasledovať budú aj ďalšie zmluvy [na T-129]. Rokujeme s viacerými krajinami." Tento úradník síce odmietol vymenovať ďalších potenciálnych záujemcov T129, jeden z predstaviteľov spoločnosti TAI však uviedol, že by mohlo ísť o Jordánsko, Líbyu a Azerbajdžan.

Zdroj: Turkey, Pakistan reach their largest-ever defense contract