Turecko dodalo Ukrajine poslednú várku dronov Bayraktar TB2

30.10.2019

Turecký výrobca bezpilotných lietadiel Baykar Makina to oznámil na svojej stránke na Twitteri. 

Pripomeňme, že prvú várku dronov dostala Ukrajina v marci tohto roku. Po realizácii celej dodávky disponuje ukrajinská armáda šiestimi bezpilotnými lietadlami, dvomi (podľa iných zdrojov - tromi) pozemnými riadiacimi stanicami a súvisiacim vybavením vrátane simulátorov. Ukrajinská strana už skôr informovala o dodávke munície pre tieto bezpilotné lietadlá, ktorá by mala pozostávať z 200 rakiet vzduch-zem. Okrem toho koncom septembra absolvovalo v Turecku 50 príslušníkov ozbrojených síl Ukrajiny výcvik zameraný na prevádzku a údržbu týchto dronov tureckej proveniencie.

Bayraktar je bezpilotné lietadlo typu MALE, ktoré dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. Je poháňaný piestovým motorom Rotax 912 s výkonom 100 koní, ktorý mu umožňuje letieť maximálnou rýchlosťou 130 km/h a dosiahnuť výšku 7 315 m. Vďaka 300 litrovej palivovej nádrži dokáže vydržať vo vzduchu 24 hodín. V dôsledku toho, že nedisponuje satelitným spojením, je však jeho rádius len 150 km.

Dron pozostáva z krátkej trupovej gondoly a z nej sa tiahnu dva nosníky chvostových plôch, ktoré majú tvar obráteného "V". Trup je vyrobený z karbónových vlákien, Kevlaru a kompozitov, zatiaľ čo časti spojov tvoria precízne opracované hliníkové časti. Bayraktar má dĺžku dĺžku 6,5 m a rozpätie krídel 12 m. Jeho maximálna vzletová hmotnosť je 650 kg, pričom užitočné zaťaženie je 55 kg.

Je ideálnou platformou pre prieskumné a spravodajské misie, zároveň je však uspôsobené aj na nesenie zbraní typu vzduch-zem. Dron môže byť vyzbrojený dvomi laserom navádzanými protitankovými raketami MAM-L, ktoré majú dosah 8 km.

Nákup tohto tureckého bezpilotného systému nie je zďaleka ojedinelým znakom ukrajinsko-tureckej spolupráce v obrannom rezorte. Obe krajiny intenzívne rozvíjajú vzájomné vzťahy v oblasti vývoja a výroby vojenských technológií vrátane ozbrojených a neozbrojených dronov. Jeden z projektov sa zameriava na vývoj prieskumného bezpilotného lietadla schopného letieť vo vysokých letových hladinách. Ako však uvádza jeden z predstaviteľov Turecka, "budúce programy môžu zahŕňať aj bezpilotné útočné systémy."

Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v auguste počas návštevy Turecka navštívil aj výrobné, výskumné a vývojové úseky spoločnosti Baykar. Prehlbujúca sa turecko-ukrajinská obranná spolupráca nezostala nepovšimnutá ani vo Washingtone a v Moskve. "Dôrazne podporujeme túto iniciatívu medzi dvoma spojeneckými štátmi," uviedol americký diplomat v Ankare. Jeden z ruských diplomatov v Turecku vyhlásil, že Moskva na tieto záležitosti nazerá v širšom kontexte, do ktorého okrem iného vstupujú aj dodávky ruského systému protivzdušnej obrany S-400 Turecku.