Turecko dostalo prvé F-35, možno budú aj posledné

24.06.2018

Za sprievodu orientálnej hudby a tanečného predstavenia muža v lietajúcom obleku ako od Leonarda Da Vinciho sa začal vo štvrtok slávnostný ceremoniál na leteckej základni Fort Worth v Texase.

Počas ceremoniálu bola Turecku slávnostne odovzdaná prvá stealth stíhačka F-35A. Druhá z objednaných tureckých F-35 už podstupuje letové testy a o niekoľko dní budú oba stroje presunuté na americkú základňu Luke v Arizone, kde začne výcvik tureckých pilotov. V novembri 2019 by mali preletieť tieto stíhačky na základňu vo východotureckej provincii Malatya, kde sa nachádza aj dôležitá radarová základňa NATO.

Turecké letectvo má záujem obstarať celkovo 100 stíhacích lietadiel F-35, zatiaľ však záväzne objednalo 30 kusov. Dodávka ďalšej dvojice stíhačiek je naplánovaná na marec budúceho roka a v novembri 2019 by turecké vzdušné sily mali získať ešte jeden pár týchto lietadiel 5. generácie. Je však otázne, či k realizácii týchto dodávok vôbec dôjde.

Spojené štáty sú veľmi znepokojené tým, že Turecko chce obstarať ruský systém protivzdušnej obrany S-400. Ankara podpísala s Moskvou zmluvu na nákup štyroch kompletov tohto najmodernejšieho ruského protilietadlového systému a dodávky prvého kompletu by mali byť zrealizované už budúci rok.

Americkí predstavitelia sa už vyjadrili, že Turecku nebude umožnené zapojiť tento ruský systém do siete prostriedkov protivzdušnej obrany NATO. Zároveň sa USA snažia prijať ďalšie opatrenia, ktoré by mohli zabrániť Turecku získať alebo prevádzkovať F-35.

Vojenskí analytici sa obávajú, že ak budú turecké vzdušné sily prevádzkovať S-400 spoločne s F-35, mohlo by to ohroziť zabezpečenie technológií týchto moderných stíhačiek. Ak by sa údaje zozbierané systémom S-400 dostali do ruských rúk, umožnili by odhaliť slabé miesta lietadiel, čo by bola z bezpečnostného hľadiska katastrofa. Je pochopiteľné, že Spojené štáty sa pokúsia ochrániť túto leteckú technológiu piatej generácie a to nielen vo svojom vlastnom záujme, ale aj v záujme ďalších aliančných partnerov a spojencov, ktorí už F-35 kúpili.

Prvé opatrenie, ktoré tomu má zabrániť, prijal americký senát 18. júna. 85 senátorov hlasovalo za klauzulu k návrhu zákona o rozpočte na rok 2019, ktorá sa snaží zablokovať presun lietadiel F-35 do Turecka. Klauzula má zabrániť Pentagonu vo využití akýkoľvek finančných prostriedkov na transfer stíhačiek, technických údajov alebo podporných služieb do Turecka. A to až dovtedy, kým Kongres nedostane záruky, že sú splnené určité požiadavky, medzi ktoré patrí aj zabezpečenie toho, aby sa tajné informácie o lietadlách nedostali do rúk Rusom.

Tento návrh zákona musí ešte podpísať prezident Donald Trump, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov. Toto dodatočné ustanovenie by však mohlo v prípade schválenia spôsobiť to, že turecké F-35, ktoré budú dislokované na základni Luke a budú na rôznych úrovniach závislé od americkej vojenskej podpory, budú čeliť rôznym obmedzeniam. Zablokovaním financovania získajú Spojené štáty účinný nástroj, ktorý môže viesť až k uzemneniu tureckých stíhačiek a to na akúkoľvek dlhú dobu.

Turecko by sa mohlo pokúsiť čo najrýchlejšie presunúť svoje F-35 na leteckú základňu na svojom území. USA však môžu tureckým lietadlám odoprieť prístup do cloudovej počítačovej siete ALIS, ktorá zabezpečuje podporu pre všetky F-35. Tým by turecké stroje stratili možnosť získať informácie, súvisiace s letovými trasami a požadovanou bojovou úlohou, čo sú kľúčové údaje pre úspešné vykonanie nadchádzajúcej misie. Taktiež by sa tým zabránilo získaniu akýchkoľvek budúcich aktualizácií softvéru, v dôsledku čoho by nebolo možné stíhačky modernizovať. Sieťové pripojenie by mohlo byť Spojenými štátmi potenciálne zneužité aj ako brána na vloženie škodlivých kódov, čím by sa podarilo natrvalo tieto lietadlá znefunkčniť. Ak by sa aj Turecku podarilo nejako obísť ALIS, po prerušení dodávok náhradných dielov by sa stíhačky nepodarilo udržať príliš dlho v bojaschopnom stave.

Tým by však tiež neboli eliminované všetky bezpečnostné riziká, ktoré súvisia s dislokovaním lietadiel na tureckom území. Pri zhoršovaní vzťahov so Spojenými štátmi a ďalšími spojencami v NATO sa Turecko môže rozhodnúť, že poskytne F-35 na analýzu nepriateľským zahraničným subjektom. Hoci vládni úradníci v Ankare takúto hrozbu doteraz nespomenuli, táto možnosť nie je vylúčená.

Tureckí predstavitelia však už pohrozili, že zamedzia Spojeným štátom v prístupe na leteckú základňu v Incriliku, kde sa nachádza veľké množstvo amerického personálu a zásob jadrových zbraní. Turecko tiež v minulosti uviedlo, že v prípade nedodania F-35, odstránia zo svojho územia americký radar AN-TPY-2, ktorý je napojený na protiraketový systém THAAD a dokáže kontrolovať vzdušný priestor západného Iránu. Predstavitelia Turecka naznačili aj to, že by mohli naďalej rozvíjať vojenskú spoluprácu s Ruskom, čo by viedlo napríklad k zakúpeniu ešte pokročilejšieho systému PVO S-500 alebo participácii na projekte vývoja ruskej stealth stíhačky Su-57.

Ak Ankara nakoniec prevezme ruský systém S-400 a USA zablokujú presun stíhačiek F-35 do Turecka, vyústi to do vážnych finančných, logistických a právnych komplikácií, ktoré budú vlády oboch krajín riešiť ešte mnoho rokov. Turecko sa totiž v roku 2002 stalo jedným z partnerov vývoja lietadiel F-35, čím sa zaviazalo investovať do projektu 175 miliónov dolárov.  Z partnerstva v tomto projekte však Turecku vyplývajú veľké finančné výhody. Turecký priemysel je zodpovedný za výrobu určitých komponentov lietadla (napr. centrálny trup) a v budúcnosti má poskytovať údržbu európskym prevádzkovateľom F-35. Pri plánovanom objeme výroby viac ako 3100 stíhačiek by tak turecké firmy mohli v horizonte niekoľkých desaťročí zarobiť až 12 miliárd amerických dolárov. 

Zdroj: US delivers first F-35 to Turkey as congressional opposition to further deliveries grows