Turecko získalo pohon pre svoj bojový dron

14.11.2021

Vo štvrtok 11. novembra sa Turecko významne priblížilo k realizácii svojho zámeru vyvinúť prúdové bezpilotné stíhacie lietadlo MIUS. Turecký výrobca lietadiel Baykar totiž na leteckej výstave Saha Expo 2021 v Istanbule podpísal zmluvu s ukrajinským štátnym podnikom Ivčenko-Progess o nákupe prúdových motorov AI-322F a AI-25TLT.

Pripomeňme, že medzi oboma krajinami existuje už dlhé roky dobrá spolupráca. Ukrajina a Turecko sú dlhodobo strategickí partneri a vzájomne si vo vojenskej oblasti pomáhajú. Turecké bezpilotné lietadlo Akinci bolo vybavené ukrajinským motorom AI-450 práve od spoločnosti Ivčenko-Progess.

Ukrajina zas nakupuje od Turecka bojové drony Bayraktar TB2. Tie boli prvýkrát bojovo nasadené v októbri proti separatistom na Donbase. Koncom septembra sa dokonca Kyjev s Ankarou dohodli, že sa na Ukrajine postaví továreň na výrobu týchto tureckých bezpilotných lietadiel. V podpísanom memorande sa hovorí aj o zriadení spoločného strediska na výcvik a údržbu dronov na Ukrajine.

Vráťme sa ale späť k dronu MIUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi), čo je akronym pre "bojový systém bezpilotných lietadiel". Toto bezpilotné lietadlo vyvíja spoločnosť Baykar Savunma, ktorá spadá pod korporáciu Baykar. Prvý let prototypu MIUS je naplánovaný na rok 2023.

Na základe nedávno podpísanej zmluvy získajú tieto bojové drony motory AI-322F a AI-25TLT. Ako uviedol predstaviteľ spoločnosti Baykar, bezposádkové lietadlo vznikne v dvoch verziách - bude to podzvuková MIUS-A a nadzvuková MIUS-B. Dá sa predpokladať, že lietadlo MIUS-A bude vybavené motorom AI-25TLT s maximálnym ťahom asi 17 kN, ktorý stroju umožní dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 800 km/h. Dron MIUS-B bude poháňaný motorom AI-322F (ťah s prídavným spaľovaním 41 kN), ktorý mu umožní letieť rýchlosťou viac ako jeden Mach.

MIUS by malo byť jednomotorové prúdové lietadlo s prvkami stealth. Jeho maximálna vzletová hmotnosť sa odhaduje na 5 500 kg, pričom hmotnosť užitočného zaťaženia má byť do 1 500 kg. V rámci toho ponesie dron asi 1 000 kg výzbroje umiestnenej vo vnútornej šachte, ale aj na vonkajších závesníkoch. Dostup stroja by mal byť asi 12 000 m.

Podľa vyjadrení spoločnosti Baykar sa bude MIUS využívať na rôzne bojové misie, ako sú letecké útoky, potlačenie a ničenie protivzdušnej obrany nepriateľa, ale aj vzdušné súboje. Konštrukcia lietadla bude optimalizovaná na vykonávanie agresívnych manévrov potrebných pre vzdušný boj. MIUS bude mať technológie umelej inteligencie a autonómie, ktoré umožnia viacerým dronom operovať samostatne alebo v roji, prípadne plniť úlohy v spolupráci s pilotovanými stíhačkami. Plány dokonca naznačujú, že MIUS bude schopný horizontálneho vzletu a pristátia na palube tureckej obojživelnej lode Anadolu, ktorá je momentálne vo výstavbe.