Turecký dron Anka uskutočnil svoj prvý útok na pozemné ciele

15.07.2017

Ako uviedol turecký minister obrany na svojom twitterovom účte, dňa 12. júla turecké bezpilotné lietadlo Anka zrealizovalo svoj prvý vzdušný útok.

Pri nálete v okrese Bingöl vo východnej Anatólii zabilo päť príslušníkov Kurdskej strany pracujúcich. Lietadlo bolo vyzbrojené riadenými strelami Roketsan MAM-L s laserovým navádzaním.

Anka je bezposádkové lietadlo spoločnosti Turkish Aerospace Industries (TAI), ktoré dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. S vývojom dronu začalo Turecko v roku 2004 a o šesť rokov neskôr sa lietadlo vznieslo prvýkrát do vzduchu. V roku 2013 získala firma TAI od tureckej vlády objednávku na výrobu 10 strojov Anka-A a v apríli toho istého roku boli stroje oficiálne zaradené do služby. O dva roky neskôr vzlietla vylepšená verzia Anka-B, vybavená rádiolokátorom so sysntetickou apertúrou (SAR). Dňa 28. apríla 2017 oznámilo turecké ministerstvo vnútra úspešné ukončenie integrácie výzbroje, čím sa rozšírili spôsobilosti dovtedy len prieskumného lietadla.

Anka-A je hornoplošník s rozpätím krídel 17,3 m. Zadné chvostové plochy majú usporiadanie v tvare písmena "V", podobne ako u amerického MQ-9 Reaper. Pohon stroja zabezpečuje dieselový štvorvalec Thielert Centurion 2.0 s výkonom 155 koní. Anka dokáže letieť maximálnou rýchlosťou 217 km/h a dostup lietadla je 9144 m. S vybavením s hmotnosťou 200 kg je stroj schopný vydržať vo vzduchu až 24 hodín.

Výzbroj dronu predstavujú rakety vzduch-zem Roketsan MAM-L s maximálnym dosahom 8 km. Celková hmotnosť rakety je 22,5 kg, pričom 10 kg pripadá len na bojovú časť strely. MAM-L používa poloaktívny systém laserového navádzania, čo jej umožňuje zasahovať aj pohyblivé ciele.

Výrobou takto pokročilého bezpilotného lietadla sa Turecko zaradilo medzi krajiny, ako je USA, Izrael alebo Čína.

Zdroj: Turkey's Anka armed UAV conducts first strike