Typhoon prvýkrát použil v boji Brimstone

01.03.2019

Britská stíhačka Typhoon po prvýkrát použila riadenú strelu vzduch-zem Brimstone v ostrom konflikte. Uviedol to britský minister obrany a spresnil, že táto strela bola použitá na zničenie člnu bojovníkov Islamského štátu.

Dňa 19. februára jeden z Typhoonov RAF identifikoval na rieke Eufrat čln Dá'išu a následne ho zničil pomocou riadenej strely Brimstone. Stalo sa tak približne mesiac po tom, ako sa strela stala súčasťou arzenálu týchto moderných britských bojových lietadiel.

Brimstone je jednou z troch typov leteckej výzbroje, ktorá bola len nedávno integrovaná do stíhačiek Typhoon. Rozšírenie zbraňového arzenálu Typhoonov prebehlo v rámci projektu Centurion, ktorý za posledné tri roky stál britský rezort obrany asi 425 miliónov libier.

Výsledkom Centurionu bola nielen integrácia rakety Brimstone, ale aj protilietadlovej rakety Meteor a strely vzduch-zem s plochou dráhou letu Storm Shadow. Znamená to, že schopnosti Typhoonov sa rozšírili o možnosť efektívnejšie pôsobiť proti vzdušným cieľom a zároveň o možnosť útočiť na pozemné ciele. Vďaka tomu môžu tieto stíhačky bezproblémovo prevziať útočné úlohy lietadiel Tornado, ktorých termín odchodu do dôchodku sa rýchlo blíži.

Strela Brimstone s aktívnym radarovým navádzaním bola zaradená do služby v roku 2005, kedy sa stala súčasťou výzbroje útočných lietadiel Tornado GR4. V roku 2008 bola zavedená jej vylepšená verzia Dual Mode Brimstone, ktorá disponuje aj možnosťou laserového navádzania. Od roku 2016 majú lietadlá Tornado GR4 integrovanú aj najmodernejšiu verziu tejto strely, Brimstone 2, ktorá má oproti svojim predchodcom predĺžený dolet.

Brimstone je riadená strela, určená na ničenie opancierovaných a rýchlo sa pohybujúcich pozemných cieľov. Môže ísť o tanky, obrnené vozidlá alebo samohybné húfnice. Strela je navrhnutá tak, aby v mieste zásahu spôsobila čo najmenšie vedľajšie škody. Jej presné navedenie na cieľ zabezpečuje kombinácia aktívnej radarovej navádzacej sústavy a pasívneho laserového navedenia. Údaje o dosahu strely sa rôznia, ale malo by to byť minimálne 18 km. Najmodernejšia verzia Brimstone 2 by mala mať dosah predĺžený o 200%, t.j. asi 54 km.