Ukrajina kupuje poľské „kamikadze“ drony

12.09.2017

Dňa 5. septembra informovala poľská stránka www.defence24.pl, že na výstave obranného priemyslu MSPO- 2017, podpísala Ukrajina so spoločnosťou WB Electronics zmluvu na nákup bezpilotných lietadiel Warmate.

Warmate je bezpilotné lietadlo s maximálnou vzletovou hmotnosťou 4 kg, určené v podstate len na jedno použitie. Môže byť vybavené kumulatívnou bojovou hlavicou GK-1 alebo trieštivotrhavou GO-1. Kumulatívna hlavica dokáže preraziť pancier s ekvivalentom RHA 100 - 120 mm a je tak určená na ničenie ľahkých tankov a obrnených vozidiel. Warmate sa tak môže pre niektoré armády stať zaujímavou alternatívou k protitankovým strelám. Trieštivotrhavá hlavica obsahuje 300 g TNT a dokáže ničiť živú silu v okruhu 10 m. V prípade potreby môže byť dron vybavený len infračerveným senzorom GS9 a použitý iba na hliadkovanie a identifikáciu pozemných cieľov.

Tento bezpilotný vzdušný prostriedok kategórie "mikro" má sklopné krídla, ktoré sa roztiahnu po vymrštení z vystreľovacieho kontajnera. Pohon dronu zabezpečuje elektromotor a jeho bojová verzia môže byť ovládaná poloautonómne alebo ručne operátorom z pozemnej riadiacej stanice. V prieskumnej konfigurácii môže letieť plne autonómne po naprogramovanej trase. Warmate dokáže vydržať vo vzduchu 30 minút, pričom jeho bojový rádius je 10 km. Dron zvyčajne lieta vo výškach od 30 m do 200 m nad úrovňou terénu, avšak jeho maximálny dostup je až 500 m.

Posielanie informácií zo senzora pozemnej stanici ako aj riadenie lietadla prebieha prostredníctvom šifrovaného dátového spojenia.

V apríli 2016 oznámila spoločnosť WB Electronics, že systém Warmate si našiel dvoch zahraničných zákazníkov z mimoeurópskych krajín. Otázka, či o tento systém prejaví záujem aj poľská armáda, zostáva zatiaľ otvorená.

Pripomeňme ešte, že pre ukrajinské ozbrojené sily nie je Warmate prvým produktom od firmy WB Electronics. Od marca 2015 údajne Ukrajina nasadila na Donbase aj bezpilotné lietadlo kategórie "mini" FlyEуе, ktoré je taktiež produktom tejto spoločnosti.

Zdroje:

1. Украина закупает польские барражирующие боеприпасы Warmate

2. Warmate

3. Warmate: Polish Loitering Munition. "Two Export Agreements Have Been Already Signed"

4. Warmate Micro Combat Unmanned Air System (UCAS), Poland