Ukrajina objednala turecké drony

19.01.2019

V sobotu 12. januára ukrajinský prezident Petro Porošenko na sociálnych sieťach oznámil, že bola podpísaná dohoda o nákupe tureckých bezposádkových lietadiel Bayraktar TB2 (Tactical Block 2).

Obstaranie dronov bolo dohodnuté ešte počas Porošenkovej návštevy Turecka v dňoch 3. - 4. novembra 2018. Rokovania o nákupe týchto bezpilotných prostriedkov však trvali asi dva roky. Počas tohto obdobia zástupcovia ukrajinského ministerstva obrany niekoľkokrát navštívili Turecko a oboznámili sa s rôznymi etapami testov Bayraktaru TB2.

Porošenko vo svojom príspevku na Facebooku uviedol, že turecké lietadlá môžu byť vybavené modernými vysoko presnými raketami na zničenie obrnených vozidiel, strojárenských zariadení a opevnených pozícií alebo môžu byť použité na námorné účely.

Ukrajinský prezident povedal, že dohoda medzi tureckými a ukrajinskými spoločnosťami "je súčasťou opatrení na rozšírenie vojensko-technickej spolupráce medzi Ukrajinou a Tureckom."
Dodal, že "to úplne zodpovedá strategickému smeru Ukrajiny smerom k Aliancii [NATO] - jej štandardom a otvorenému svetovému trhu so zbraňami, ktoré ukrajinský obranný priemyselný komplex úspešne integruje."

Turecká spoločnosť Baykar Makina vyrobí pre Ukrajinu šesť bezpilotných lietadiel, pričom ich dodávky zrealizuje do budúceho roku. Okrem šiestich dronov získa náš východný sused aj tri pozemné riadiace stanice a ďalšie vybavenie. Jurij Birjukov, poradca ukrajinského prezidenta, vo svojom príspevku na Facebooku uviedol, že dodávky začnú už čoskoro. Zdôraznil, že Ukrajina kupuje tieto bezpilotné lietadlá ako kompletné systémy spolu s výzbrojou a že neskôr ich plánujú sami licenčne vyrábať.

Podľa odhadov má kontrakt hodnotu 69 miliónov dolárov. Súčasťou zmluvy je šesť bezpilotných lietadiel, tri riadiace stanice, stovky rakiet, vyškolenie personálu a príprava spoločnej výroby časti týchto systémov na Ukrajine.

Bayraktar je bezpilotné lietadlo typu MALE, ktoré dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. Je ideálnou platformou pre prieskumné a spravodajské misie, zároveň je však uspôsobené aj na nesenie zbraní typu vzduch-zem.

Dron pozostáva z krátkej trupovej gondoly a z nej sa tiahnu dva nosníky chvostových plôch, ktoré majú tvar obráteného "V". Trup je vyrobený z karbónových vlákien, Kevlaru a kompozitov, zatiaľ čo časti spojov tvoria precízne opracované hliníkové časti. Bayraktar má dĺžku dĺžku 6,5 m a rozpätie krídel 12 m.

Je poháňaný piestovým motorom Rotax 912 s výkonom 100 koní, ktorý mu umožňuje letieť maximálnou rýchlosťou 130 km/h a dosiahnuť výšku 7 315 m. Vďaka 300 litrovej palivovej nádrži dokáže vydržať vo vzduchu 24 hodín. V dôsledku toho, že nedisponuje satelitným spojením, je však jeho rádius len 150 km. Dron môže byť vyzbrojený dvomi laserom navádzanými strelami vzduch-zem MAM-L, ktoré majú dosah 8 km.

Bezposádkové lietadlá Bayraktar zaviedlo Turecko do služby v novembri 2014 a v súčasnosti ich prevádzkuje asi 75. Turecká armáda ich využíva hlavne na boj proti kurdským povstalcom na svojom území, ale aj v pohraničných oblastiach s Irakom a Sýriou. Minulý rok si tento bezposádkový vzdušný systém objednal aj Katar.

Zdroj: Ukraine signs agreement to procure Turkish Bayraktar TB2 drones