Ukrajina zaviedla bezpilotné lietadlo Spectator-M1

19.06.2019

Modernizovaný a vylepšený bezposádkový letecký systém Spectator-M1 bol po úspešnom ukončení štátnych skúšok zavedený do služby v ozbrojených silách Ukrajiny.

Spectator-M1 je vylepšená verzia dronu Spectator. Túto rodinu bezposádkových lietadiel vyvinula ukrajinská spoločnosť Meridian v spolupráci s odborníkmi z Kyjevského polytechnického inštitútu.

Spectator-M1 je určený na vykonávanie leteckého prieskumu počas dňa aj v noci. Vzhľadom na malé rozmery, špeciálnu farbu trupu a malú efektívnu odrazovú plochu bude pre nepriateľa pomerne obtiažne detegovať tieto drony. Riadiaci a komunikačný systém komplexu Spectator-M1 sú odolné voči elektronickému rušeniu.

V rámci modernizácie dostal tento bezpilotný systém novú termokameru a vylepšenú riadiacu stanicu. Došlo tiež k zníženiu vzletovej hmotnosti dronu, čo umožnilo zvýšiť jeho letovú vytrvalosť.

Modernizácia sa dotkla viacerých systémov tohto bezposádkového lietadla , ale najmä softvéru, ktorý zabezpečuje prácu s rôznymi súradnicovými systémami. Okrem toho dostal dron nový padákový systém, ktorý umožnil znížiť rýchlosť pristátia na 3 m/s.

Najnovší člen rodiny Spectator dokáže vystúpiť do výšky 3 600 metrov. Má maximálnu rýchlosť 120 km/h, zvyčajne však prieskumné úlohy vykonáva pri rýchlosti 70 km/h. Dron vydrží vo vzduchu viac ako dve hodiny a jeho maximálny dolet je 150 km. Je schopný prenášať video v zakódovanej digitálnej forme.

V súčasnosti sa spoločnosť Meridian pripravuje na spustenie sériovej výroby, ktorá pokryje štátnu objednávku. Pripomeňme, že prvé bezpilotné systémy Spectator boli dodané Ministerstvu obrany Ukrajiny a Štátnej hraničnej službe Ukrajiny v roku 2015. V ukrajinskej armáde podstúpili skúšobnú prevádzku a pohraničnej stráži sa vďaka týmto dronom podarilo takmer úplne uzavrieť ukrajinské hranice.