Ukrajinská Gorlica sa prvýkrát vzniesla k nebu
Dňa 8. novembra sa na testovacej leteckej základni firmy Antonov uskutočnil prvý predvádzací let ukrajinského bezposádkového lietadla AN-BK-1 "Gorlica".
Tento nový ukrajinský dron je určený na vzdušný prieskum počas dňa i noci a za akéhokoľvek počasia. Jeho elektro-optické vybavenie dokáže poskytovať armáde informácie o pozemných cieľoch protivníka, čo umožní efektívnejšie nasadenie mechanizovaných brigád, raketových a delostreleckých práporov, ale aj taktického letectva.
Celý komplex AN-BK-1 pozostáva zo štyroch bezposádkových lietadiel, pozemnej riadiacej stanice, prostriedkov na zabezpečenie štartu a pristátia lietadiel, ale aj prostriedkov na dopravu a údržbu. Obslužný personál bude pozostávať z troch ľudí - operátora senzorov a výzbroje, operátora riadenia letu a informačného analytika.
Samotné lietadlo dokáže uskutočňovať letecký prieskum po dobu minimálne siedmych hodín. Bojový rádius dronu je 120 km, pričom jeho maximálny dolet predstavuje 1050 km. Lietadlo môže letieť rýchlosťou 150 - 180 km/h. Maximálny dostup Gorlice je 5 000 m, ale prieskum bude vykonávať z výšky 1800 - 2400 m.
Lietadlo má dĺžku 4,4 m, rozpätie krídel 6,7 m a vzletovú hmotnosť 200 kg. Údajne môže niesť protitankový raketový komplet Barier-V, ktorým sú vyzbrojené modernizované verzie ukrajinských vrtuľníkov Mi-24. Z tohto kompletu je možné vystreliť raketu typu R-2V s dosahom 5 000 m. Pri predstavení Gorlice mal jeden prototyp podvesené dva tieto komplety, išlo však len o statickú ukážku. Je otázne, či nový dron bude schopný vzlietnuť v tejto konfigurácii. Podľa dostupných informácií môže niesť výzbroj s hmotnosťou do 50 kg, avšak dva komplety Barier-V dosahujú hmotnosť až 59 kg.
Bez ohľadu na to, či bude mať Gorlica aj potenciál ničiť
pozemné ciele, ide rozhodne o veľký krok vpred v spôsobilostiach ukrajinskej
armády. Tá doteraz nemala prieskumné bezposádkové lietadlá vlastnej výroby a musela
sa spoliehať na americké mini drony RQ-11B Raven. Tieto drony však nedokázali
spoľahlivo plniť požadované prieskumné úlohy a navyše ich proruskí separatisti
dokázali ľahko rušiť.
Zdroj:
Первый полёт тактического БПЛА "Горлица": о достоинствах и недостатках