US Navy objednalo 24 "jastrabých očí"

22.04.2019

Americké námorníctvo objednalo ďalších 24 lietadiel včasného varovania E-2D Hawkeye. Ide o viacročnú zmluvu v hodnote 3,2 miliardy amerických dolárov.

Ide v poradí už o druhý viacročný kontrakt na E-2D s výrobcom Northrop Grumman.Prvá takáto zmluva bola podpísaná v roku 2014 na 25 lietadiel, čo však Kongres neskôr zvýšil na 26 kusov.

"Využitie viacročnej zmluvy umožňuje v porovnaní s jednoročnými kontraktami dosiahnuť značné úspory a pomáha nám plniť naše poslanie zvýšiť námornú silu USA", uviedol kapitán Keith Hash. Námorníctvo tvrdí, že pri objednávke na päť rokov dopredu ušetrí 411 miliónov dolárov, čiže 11% pôvodných nákladov. Pri prvej zmluve na viac rokov sa dokonca znížili náklady o 587 miliónov dolárov, čo predstavuje úsporu 13,9%.

E-2D je najnovšou verziou lietadla včasného varovania E-2 Hawkeye, ktorá je prevádzkovaná americkým námorníctvom od októbra 2014. V tej dobe už bolo americkému námorníctvu dodaných prvých 13 lietadiel E-2D.

Lietadlo E-2D je vybavené novým radarom AN/APY-9 od firmy Lockheed Martin, ktorý pracuje na frekvenciách od 300MHz do 1GHz. Radar dokáže okrem lietadiel veľkosti stíhačiek detegovať a sledovať aj riadené strely a lietadlá s nízkou efektívnou odrazovou plochou. Inými slovami, dokáže zachytiť aj stealth stíhačky, ako sú čínska J-20 alebo ruská Su-57.

E-2D dokáže zdieľať taktické informácie so stíhacími lietadlami F/A-18E/F a F-35C alebo krížnikmi a torpédoborcami. Vďaka tomu môže navádzať protilietadlové strely SM-6, vypálené z bojových lodí ako aj rakety AIM-120 AMRAAM, ktoré sú súčasťou výzbroje stíhacích lietadiel.

Od svojich predchodcov sa E-2D líši aj novým rádiovým vybavením, skleným kokpitom, novým misijným počítačom a systémom riadenia letu, integrovaným satelitným komunikačným systémom a vylepšenými motormi T56-A-427A. Pri nasledujúcej modernizácii by tieto stroje do roku 2020 mali získať schopnosť dopĺňania paliva počas letu.

Americké námorníctvo plánuje obstarať celkovo 75 lietadiel E-2D. Štyri z týchto moderných lietadiel včasného varovania si objednalo aj Japonsko.

Zdroj: Northrop awarded $3.2bn for 24 additional E-2Ds